Jak aranžovat květiny

Náročnost
stredni
Potřebný čas
10 - 45 minut
Cena
Zdarma

Aranžování je estetická úprava květin do určité podoby. Díky barevným kompozicím květin lze vytvořit harmonické doplňky, které domácnost zútulní a prodchnou vůní. Na aranžování květin do svého domova nepotřebujete speciální odrůdy ani drahé vybavení či pomůcky, tedy alespoň pro to základní aranžování ne. Aranžovat lze květiny polní, ty co máte na zahradě i květiny kupované záleží jen na tom, jak vše zkombinujete a kam kytici umístíte. I pro základní aranžování je ale nutné vědět, na co si dávat pozor.

1

Barevné variace

Základními barvami jsou modrá, žlutá a červená, k nim tedy lze míchat téměř cokoliv. Aby vaše kytice působila harmonicky, měli byste kombinovat podobné barvy. Například je to modrá-fialová-růžová, žlutá-oranžová-červená, zelená-bílá-žlutá, červená-růžová-fialová, apod. Velmi také záleží na odstínu květiny, zda-li je tmavá nebo světlá. Nejlepšího výsledku dosáhnete, když zkombinujete maximálně čtyři barvy.

2

Tvary váz

Výběr květin do kytice je nutné uzpůsobit podle toho, jakou vázu chcete použít. Existují čtyři základní tvary:

  • Zvonovitá váza – má širší okraj a ke dnu se zužuje. Tato váza představuje oporu pro květiny díky úzkému dnu, zároveň v ní květiny vyniknou, protože budou vypadat vyšší.
  • Rovná vysoká váza – hodí se především na aranžmá z vysokých květin, které mají dlouhé stonky.
  • Čtvercová váza – efektivně v ní vypadá mnoho drobných květin.
  • Kulovitá váza – slouží spíše na dekorace, kterou budou stočené uvnitř nebo budou plavat na hladině.

Takto vypadají základní tvary váz, přičemž vázou může být téměř cokoliv – plechovka, lahev, sklenička, malý kyblíček, šálek, apod.

3

Tvary květů

Důležitým aspektem je také tvar jednotlivých rostlin, podle kterého se květiny mohou různě doplňovat.

  • Kopulovité – prostý stonek je zakončen objemným květem, například je to hortenzie. Tyto květiny se hodí pro minimální úpravu.
  • Symetrické – mezi pravidelné květiny patří například gerbery, slunečnice nebo chryzantémy. Lze je užívat v jednodruhových angažmá nebo jako opakovaný doplněk.
  • Růže – tvar růže mají kromě klasických růží také pivoňky, jiřiny nebo karafiáty. Tyto květiny upoutají pozornost samy o sobě, nebo je lze použít jako hlavní květiny, které budou doplněny jinými.
  • Bodlinovité – jedná se o květiny s velkým množstvím drobných kvítků na konci stonku. Například je to stračka či gladiola. Tyto květiny je potřeba dávat do vysokých váz, aby vynikly.
  • Zploštělé – rozchodník, zvoneček nebo kerblík jsou květiny se zploštělým tvarem květu. Jsou vhodné do větších kytic, u kterých pomáhají vytvořit požadovaný kulovitý tvar.
DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod
Jak vybrat dárek pro muže? Máme 3 pravidla, jak na to
Žádné strachy, skvělé dárky pro muže existují! Jen to vybírání dá občas zabrat. Proto jsme…
Celý návod
Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu
Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut…
Celý návod
Kde koupit respirační roušky?
Téma, které v posledních dnech hýbe celou společností. Všichni o něm mluví, nechybí silné emoce a…
Celý návod