Jak chovat bojovnici pestrou neboli bettu

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Do 30 minut
Cena
Do 400 Kč

Ryba, známá také jako bojovnice siamská, závojová, obecná, křivoploutvá či peřestá, je nenáročným společníkem pro všechny věkové kategorie. Bettu lze pořídit téměř v jakémkoliv zverimexu, kde vás vyjde zhruba na 80 Kč. Tato rybička velmi dobře vypadá a přitom nepotřebuje příliš mnoho péče, chov o ni je tedy poměrně jednoduchý. Dožívá se přibližně 2 až 3 let.

1

Jak velké akvárium

Bojovnice je vhodné chovat jednotlivě, neboť ve větším počtu nebo v páru by mohlo docházet k jejich soubojům. Pokud se i přesto rozhodnete kupovat ryby v páru, akorát bude akvárium 30 litrové, pro samotnou rybu postačí akvárium o velikosti 10 až 20 litrů.

Ačkoliv lze k Bettě pořídit malé akvárium, které se tváří jako speciálně určené na chov této ryby, jeho velikost většinou nepřesahuje 3 litry. Ryba zde sice bude plavat, ale prostředí pro ni bude stísněné.

2

Čím bojovnici krmit

I když je Betta všežravec, neměli byste ji krmit klasickým obyčejným krmivem pro ostatní akvarijní rybičky. Díky lepšímu krmivu bude bojovnice krásně lesklá a její barvy budou výrazné. Kupujte tedy speciální pro bojovnice určené vločky či sušené krmivo, popřípadě jí jídelníček můžete zpestřit živou potravou.

3

Vybavení akvária

Bojovnice stejně jako ostatní ryby potřebuje filtraci vody, ovšem jí stačí v menším provedení. V případě, že chováte pouze jednu rybu samostatně v akváriu a pravidelně jí vodu měníte, filtrace není nezbytně nutná. Kvalitu vody byste ale měli pečlivě hlídat. Vždycky dbejte na to, aby měla ryba přístup k hladině, jinak by se mohla udusit.

4

Jak odchovat další bojovnice

Pro rozmnožení bojovnice budete potřebovat samičku, která je mnohem méně pestrá než sameček, a samečka, které společně nasadíte do jednoho akvária s teplotou vody kolem 26°C. Vhodné je, aby v akváriu byly plovoucí rostliny a poté kameny, aby se měla samička kam před samečkem schovat.

Poté, co dojde ke tření, dochází k výtěru a to pod samečkem připraveným pěnovým hnízdem u hladiny. Jakmile jsou jikry v hnízdě, je potřeba odlovit samičku.

Sameček se o jikry bude starat sám, přičemž jakmile se vylíhne potěr a rozplave se (trvá to zhruba 4 dny), vylovíme i samečka. Potěr je nutné speciálně krmit a zpočátku mu vzduchovat vodu.

5

Snášenlivost s jinými rybami

Jak již bylo řečeno, v akváriu je vhodné mít pouze jednoho samečka bojovnice. S jinými druhy ryb už ale tato ryba může být v kontaktu, pouze je dobré zajistit, aby se měla v akváriu kam schovat.

Pokud máte ale rybu samostatně, můžete jí čas od času přiložit k akváriu zrcátko – bude se před ním naparovat a plavat. Určitě ho tam ale nenechávejte dlouhodobě, protože ryba by se mohla vyčerpat a uhynout.

DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod
Jak vybrat dárek pro muže? Máme 3 pravidla, jak na to
Žádné strachy, skvělé dárky pro muže existují! Jen to vybírání dá občas zabrat. Proto jsme…
Celý návod
Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu
Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut…
Celý návod
Kde koupit respirační roušky?
Téma, které v posledních dnech hýbe celou společností. Všichni o něm mluví, nechybí silné emoce a…
Celý návod