Jak na správné umytí oken?

Náročnost
lehke

Domácí práce nejsou pro většinu lidí nic příjemného, některé z nich dokonce baví jen opravdové fajnšmekry. Ale co naplat – udělat se to musí, už jen proto, že čistý domov rovná se útulné prostředí pro život a odměnou nám bude i dobrý pocit ze sebe sama. Okna jsou vizitkou domácnosti, jejich ušpinění je vidět na první pohled a rozhodně tedy nechceme vypadat jako lidé, co na svůj domov vůbec nedbají. Jak tedy mýt okna, aby bylo všechno opravdu dokonalé? Pár dobrých rad na toto téma přináší profesionální úklidová firma Ekologickyuklid.eu, která se zaměřuje na úklid domu Praha a dále v Brně nebo také Bratislavě.

V mrazech to nepůjde, příliš velké vedro také není vhodné

Mytí oken se musí naplánovat na dobu, kdy je k němu ideální počasí. Teplota vzduchu by měla být nejméně pět stupňů Celsia, hodí se, pokud bude venku trochu pod mrakem, protože sálající slunce vytváří na okně po umytí skvrny – takže pak můžete rovnou začít znovu. Bez ohledu na to, jak jste šikovní nebo rychlí. A když už jsme u těch teplot, voda určená k mytí by měla být vlažnější, ale ne příliš studená nebo dokonce horká.

Před tím, než okna začnete mýt, musíte uklidit i v jejich okolí, vymeťte pavučiny, zaměřte se i na žaluzie nebo parapety, nevynechejte ani okenní rámy. Když už se něco dělá, tak raději opravdu pořádně, že? A rozhodně nezůstávejte jen u jednoho nástroje, protože profesionální čističi používají přinejmenším tři – rozmývák (postačí vlastně i hadřík na násadě), stěrku a také utěrku ze umělého vlákna. Pokud chcete dosáhnout opravdu vynikajícího lesku, bude lepší pořídit si čistič, který vyrobí pěnu – a nebude po okně zbytečně téct, neboť zkušenost praví – co krůpěj vody navíc, to potenciální šmouha!

Trochu octa určitě ničemu neuškodí…

Nebojte se využít babské rady, protože jsou mnohdy hodně efektivní. Tak třeba, do kýble plného vody s přípravkem na mytí oken přidejte ocet, jenž odmašťuje, leští, a kromě toho je stoprocentně přírodní (jinak řečeno, neexistuje argument, co by jakkoliv hovořil proti němu). A pozor, žádný písek na nádobí, ten raději nechte u dřezu! Jistě to myslíte dobře, ale jde o tzv. abrazivní přípravek (tedy jinak řečeno, obrušující) a mohl by se poškodit okenní rám.

Skla vezměte samozřejmě z obou stran, nejprve rozmývákem rozetřete speciální přípravky do pěny a všechno pak odstraňte stěrkou. Ve finále už pak stačí jen vzít do ruky utěrku z mikrovlákna a leštit, leštit, leštit! Nejdůležitější však bude se k mytí oken odhodlat, ale když už se jednou rozhodnete, budete pak na sebe hrdí, jak jste všechno pěkně zvládli!

Jak vykouzlit černou elegantní kuchyň
Pokud jde o kuchyně, mnozí z nás mají tendenci hrát bezpečně a rozhodnou se pro…
Celý návod
Jak vytvořit skrytou magnetickou nástěnku ve zdi
Vytvořte si doma nebo kanceláři neviditelnou magnetickou nástěnku na zeď. Jak? Část zdi natřete magnetickou…
Celý návod
Jak vybrat interiérové dveře do domu či bytu?
Uvažujete pořídit si do vašeho bytu či rodinného domu nové dveře? Chcete, aby dokonale ladily…
Celý návod
Jak na pohodlný a bezpečný přístup do objektu bez klíčů?
V zájmu udržení bezpečnosti ve společných prostorách bytového domu musí jeho obyvatelé dbát na uzamykání…
Celý návod