Jak si svépomocí zaměříte a nainstalujete žaluzie?

Náročnost
lehke

Pokud chcete ušetřit na žaluziích, uděláte nejlépe, když si sami zaměříte okno a sami žaluzie nainstalujete. Zaměření i montáž přitom zvládne naprosto každý, například pro vnitřní horizontální žaluzie vám stačí jenom metr a vrtačka. Čtěte, jak na to.

Jak takové žaluzie vůbec seženete?

Při objednávce žaluzií můžete vybrat klasickou firmu, která vám nejprve zaměří okno, následně vyrobí žaluzie a nakonec přijede stínění namontovat.

V posledních letech se ale na trhu objevily e-shopy, které umožňují žaluzie objednat on-line. Sami si zaměříte okno, následně sestavíte a objednáte žaluzie na míru a poté si stínění nainstalujete. „Ke každému typu stínění dodáváme podrobné textové návody i videa a nabízíme případné telefonické konzultace. Ještě se nám nestalo, že by někdo nedokázal zaměřit okno nebo nedokázal nainstalovat stínění,“ říká Pavel Hrdlička, majitel jednoho z takových e-shopů – Labona.cz.

Jak tedy zaměření a montáž v praxi probíhají?

Zaměření okna

Postup zaměření okna se liší podle typu stínění, uvedeme si však příklad zřejmě nejoblíbenějšího stínění – vnitřních horizontálních žaluzií.

Pro tento případ stačí, když metrem zaměříte výšku okna, šířku okna (tu pro jistotu měřte vždy na třech místech a počítejte s nejkratším naměřeným rozměrem) a hloubku zasklívací lišty. Naměřené rozměry pak zadáte v jednom z e-shopů, zvolíte si barvu lamel nebo způsob ovládání a následně už jenom čekáte, až k vám sestavené žaluzie dorazí.

Montáž stínění

K montáži vnitřních horizontálních žaluzií vám postačí nářadí, které má dnes každý doma – vrtačka a vrtáky, křížový šroubovák, kleště a nůžky.

Žaluzii nejprve přišroubujete do okenního rámu (nebo do zasklívací lišty, pokud máte plastová okna), vyvrtáte do rámu otvory pro napínací koliky vodicích silonů, napnete silony, a nakonec ukotvíte příchytky řetízku. Napoprvé vám to možná zabere déle, ale zkušenější kutilové jedno okno zvládnou za pár desítek minut.

Kolik celkem ušetříte?

Jestliže si žaluzie sestavíte a nainstalujete svépomocí, v každém případě ušetříte na mzdě obchodního konzultanta, na dopravě na vyměření, na dopravě na montáž a na mzdě řemeslníka. Celková úspora samozřejmě záleží na typu i

množství žaluzií, ale obecně lze říci, že se pohybuje řádově v desítkách procent.

„Pokud by si některý zákazník na montáž stínění svépomocí přece jenom netroufnul, může si žaluzie nebo rolety pouze objednat a následně zaplatit montáž. Úspora pak logicky není tak vysoká, ale pořád to vyjde levněji než objednávka u klasické montážní firmy se vším všudy,“ doplňuje Hrdlička z Labony.

Proměňte balkon v obývák s trendy venkovními koberci
Máte na balkoně záplavu rostlin i pohodlné posezení, ale stále tomu něco chybí? Jděte na…
Celý návod
Máte na zahradě studnu? A víte, jak zjistit nezávadnost této vody?
Studna není tou nejlevnější záležitostí, ale pokud máte pozemek či zahradu tak se vám začne…
Celý návod
Krok za krokem: Jak postupovat při rizikovém kácení stromů?
Pokud potřebujete na svém pozemku více světla či z bezpečnostních důvodů potřebujete pokácet rizikovou dřevinu,…
Celý návod
Jak zjistit kvalitu pitné vody?
Bez vody z kohoutku si už nedokážeme ani zdaleka představit náš běžný den. Vodu používáme…
Celý návod