Jak vybrat čtečku knih

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Okamžitě
Cena
Od 1 500 Kč

E-book čtečky či ebook readers jsou zařízením, které sice vypadá jako tablet, ale slouží především ke čtení knih. Čtečka má oproti klasické knize výhodu ve své velikosti, protože je velmi skladná, dále díky velké paměti, do které se vejdou tisícovky knih, které tak můžete mít neustále při sobě, zároveň se váš zrak nebude tolik namáhat při čtení. Mnozí jistě také ocení, že písmo lze kdykoliv zvětšit nebo zmenšit, využít lze také předčítání knih, popřípadě připojení na internet. Čtečka vydrží na jedno nabití velmi dlouhou dobu, a ačkoliv klasická kniha se vůní tomuto zařízení nevyrovná, používáním čtečky chráníte přírodu.

1

Velikost obrazovky

Větší nemusí vždy znamenat lepší. Obrazovky čteček mají nejčastěji velikost 6″ nebo 8″, takže u těchto velikostí je z čeho vybírat. Určitě byste se měli zamyslet, jak hojně a kde budete čtečku využívat. Na větší obrazovce se lépe čtou dokumenty, ale pokud budete často čtečku nosit s sebou třeba do vlaku, do autobusu, do práce či jinam, lepší je 6″ čtečka, která je mnohem skladnější a také lehčí do ruky.

2

Vnitřní paměť

Čtečky knih mají paměť v rozmezí mezi 2 GB až 8 GB. Zde záleží na tom, kolik knih chcete ve čtečce mít, protože od toho se bude odvíjet velikost její paměti. Některé čtečky ale umí velikost své paměti vykompenzovat tím, že k nim lze připojit micro USB, kam si můžete přečtené knihy přetáhnout a skladovat je někde jinde. Potom už je ale nebudete mít pořád při ruce, jako kdybyste měli větší paměť ve čtečce. Rovněž existují čtečky, které podporují paměťové karty.

3

Další schopnosti čteček

Kromě stahování a přemítání knih většinou čtečky mají další přidružené schopnosti. Jedná se například o wi-fi připojení, slovníky, podporu paměťových karet, přehrávání hudby, předčítání obsahu nebo dotykový displej, který je oproti tlačítkovému ovládání čtečky vhodnější pro toho, kdo ví, že bude v textu často vyhledávat nebo si psát poznámky. Při výběru čtečky tedy zhodnoťte, jestli některou takovou službu nebudete potřebovat.

4

Podsvícení obrazovky

U čteček je podsvícení obrazovky jiné než například u mobilu nebo tabletu. Jeho hlavní výhodou je, že lze mnohem lépe číst, přičemž oči se tolik neunavují. Mnoha čteček tuto funkci ale nemá, proto, pokud jste si jisti, že budete číst velmi často, se nebojte připlatit za tuto schopnost vaší čtečky.

5

Cena

Stejně jako u velikosti ani zde neplatí, že co je dražší, musí být automaticky lepší. Pořizovací cena čtečky se pohybuje už od 1 500 Kč, skončit ale může klidně i na 9 000 Kč. Pokud si čtečku pořizujete proto, abyste četli, velmi dobře vám poslouží i levnější modely. Pokud chcete ale mít ze svého čtení maximální požitek a svou čtečku využívat i na jiné činnosti, podívejte se na parametry dražších modelů, které vám mohou nabídnout více funkcí.

Jak vybrat mobilní telefon?
Pokud se vám rozbije mobilní telefon, máte na výběr jen ze dvou možností. Můžete přístroj…
Celý návod
Jak vybrat kameru do auta, když se chystáme na dovolenou?
Zachytit neopakovatelnou krásu mnoha českých i evropských míst, mít na videu záznam z cesty za dobrodružstvím,…
Celý návod
Ukončení podpory Windows 7: Vše, co potřebujete vědět
Společnost Microsoft nedávno oznámila, že dne 14. ledna 2020 oficiálně zahájí fázi konce podpory (end of life)…
Celý návod
Šetřete elektřinou i náklady – se kterou tiskárnou máte vyhráno?
Není tiskárna jako tiskárna. Při primární investici do nového přístroje je potřeba brát ohled na…
Celý návod