Jak vybrat interiérové dveře do domu či bytu?

Náročnost
lehke

Uvažujete pořídit si do vašeho bytu či rodinného domu nové dveře? Chcete, aby dokonale ladily s vaším interiérem? A navíc byly dokonale funkční a sloužily vám ke spokojenosti po dlouhá léta? Ano, z vlastní zkušenosti víme, že vybrat vhodné interiérové dveře není jen tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při výběru totiž musíte zvážit řadu faktorů. V nabídkách firem se setkáte s dveřmi, které se liší nejen designem, velikostí, typem či materiálem, ale i kvalitou a cenou. Abyste byli s výsledkem maximálně spokojeni, vyplatí se vše dobře zvážit.

Velikost je jedním ze základních faktorů

Nejdříve si musíte ujasnit velikost dveří. Standardní rozměry interiérových otvorů, do kterých budete dveře osazovat, mají šířku 70/80/90 cm a na výšku většinou 202 cm. Interiérové dveře mají šířku vždy o 10 cm menší, a na výšku je to o 5 cm. Dveře 90 cm jsou vhodné coby vchodové a 80 do pokojů a kuchyně. 70 centimetrové dveře se obvykle osazují do koupelen a také na záchod. Setkáte se i s dveřmi o šíři 60 cm, jež jsou vhodné do špajzu či komory.

Při koupi nových dveří si musíte také uvědomit, jestli potřebujete dveře pravé nebo levé. Jak to poznáte? Jednoduše. Když se postavíte před pomyslné dveře a otevíráte je k sobě, kterou rukou sáhnete na kliku?

Výrobci přicházejí dnes již standardně s širokou nabídkou interiérových dveří.

Vyberte si ten správný typ dveří

Nejčastější volbou, a také nejpraktičtější z hlediska užívání, bývají dveře, které se otevírají klasicky do strany. Na výběr máte falcové nebo bezfalcové provedení. Falcové interiérové dveře mají viditelné panty, které vyčnívají do prostoru, naopak bezfalcové provedení má panty elegantně skryté. Bezfalcové provedení také postrádá profilovou hranu a díky tomu je dveřní křídlo v jedné rovině se zárubní.

V méně rozměrných bytech můžete vhodným výběrem dveří ušetřit drahocenný prostor, zvolíte-li interiérové dveře posuvné či dveře skládací. Zde si můžete vybrat ze dvou variant. Nástěnné, ty vyžadují instalaci kolejnice, na kterou jsou dveře zavěšeny a po níž se podél zdi posouvají. Můžete si pořídit také takzvané dveře posuvné do stěny, jež zajíždějí do pouzdra, které je přímo ve zdi.

Nástěnné posuvné dveře, vyžadují instalaci kolejnice.

Vyberte si odpovídající materiál

Dalším kritériem při výběru je materiál, z kterého jsou dveře vyrobeny. Jeho kvalita je obvykle přímo úměrně spojena s cenou dveří. Nejlevnější interiérové dveře, které se vyrábějí, mají výplň z papírové voštiny. Ty sice netlumí ideálně zvuk ani nejsou tak odolné proti poškození, ale na druhou stranu jsou lehké a méně náročným uživatelům poslouží spolehlivě.

Dále se setkáte u levnějších variant dveří s výplní z polystyrenu, nebo také dřevotřískovou deskou. K odolnějším variantám patří dveře s výplní, kterou tvoří smrková laťovka nebo tzv. MDF deska. K nejkvalitnějším rozhodně patří dveře vyrobené z masivu. Ty bychom však nedoporučovali instalovat do koupelen, kde bývá vlhký vzduch, který by je mohl poškodit. Velmi kvalitní a také v současnosti velmi žádané dveře jsou designové celoskleněné dveře.

Posuvné dveře šetří v bytě drahocenné místo.

Kvalitní povrchová úprava zabrání poškození

Velmi důležitý je i povrch dveří. I zde nám trh nabízí řadu možností. Cenově nejdostupnější jsou dveře opatřené papírovou folií. Toto levné řešení však s sebou nese rizika snadného poškození. Lepší variantou je rozhodně zvolit CPL či HPL laminátové povrchy, jež jsou tvrzeny a vydrží i nešetrné zacházení. Svým vzhledem také uspokojí i ty náročnější zákazníky. Z přírodních materiálů to jsou dřevěné dýhy či dokonce masiv. Dřevo je zkrátka dřevo. S tím nic nenaděláte.

Design a barva

Ano, poslední třešničkou na pomyslném dortu je sladit vaše nové dveře s designem vaší místnosti. To obvykle nebývá problém, protože na trhu je dnes řada kvalitních výrobců, které mají již ve standardní nabídce nepřeberné množství modelů interiérových dveří, z kterých si vyberou i ti nejnáročnější z vás, a navíc je tu vždy možnost nechat si vyrobit interiérové dveře na míru. Vždy záleží na vašem vkusu a možnostech. To se týká i barvy. I tu lze vkusně naladit s interiérem. Důležité je, také si uvědomit, do kterých místností umístíte dveře s plnou výplní a kam zvolíte výplň skleněnou. Ta na jednu stranu umožňuje přístupu světla, ale není asi ideální do ložnice, kde je požadována jistá intimita.

Do ložnice jsou lepší plné dveře nebo alespoň s matným sklem.

Při výběru vašich nových interiérových dveří vám přejeme mnoho štěstí, dobré oko a nadmíru vkusu a na závěr mám pro vás jeden dobrý tip. Zkuste se pro inspiraci proklikat stránkami společnosti Oknoplastik, českého výrobce kvalitních oken a dveří za férovou cenu.

Jak vytvořit skrytou magnetickou nástěnku ve zdi
Vytvořte si doma nebo kanceláři neviditelnou magnetickou nástěnku na zeď. Jak? Část zdi natřete magnetickou…
Celý návod
Jak na pohodlný a bezpečný přístup do objektu bez klíčů?
V zájmu udržení bezpečnosti ve společných prostorách bytového domu musí jeho obyvatelé dbát na uzamykání…
Celý návod
Jak na zabezpečení objektu nebo úklid?
Člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat oslovit bezpečnostní agenturu s ostrahou. Možná si teď každý…
Celý návod
Jaký rodinný dům ve Zlíně?
Na dnešním trhu nemovitostí je nepřeberné množství nabídek nemovitostí, které jsou jako stvořeny pro první…
Celý návod