Jak vybrat mobilní telefon?

Náročnost
lehke

Pokud se vám rozbije mobilní telefon, máte na výběr jen ze dvou možností. Můžete přístroj dát do opravny mobilních telefonů nebo rovnou pořídit nový. Pokud usoudíte, že už se oprava nevyplatí, nebo si prostě jen chcete udělat radost koupí nového, rádi poradíme, jak nový telefon vybrat.

Účel používání telefonu

Může to znít jako mimořádně úsměvná rada, nicméně moderní smartphony se staly multifunkčními zařízeními, která už dávno neslouží jen k telefonování.

Je proto nutné si rozmyslet, kdo a za jakým účelem bude mobil používat. Chcete telefon pro svou babičku, která jeho moderní funkce určitě nevyužije, nic jí neříká internet, ale zato potřebuje na obrazovku pořádně vidět? Patříte k náruživým hráčům? Potřebujete reprezentativní manažerský model z vyšší třídy? Sháníte levný první telefon pro školáka, případně outdoorový model, se kterým nebudete muset okamžitě utíkat do servisu, až vám upadne?

To vše hraje roli z hlediska typu telefonu, jeho technologických parametrů a pořizovací ceny. Moderní smartphone za desítky tisíc nemusí být pro všechny tím nejvhodnějším řešením, ačkoli se výrobci doslova předhánějí v tom, aby ve specifikacích oslnili pořádně „našlapanou“ výbavou.

Základní parametry telefonu

Typ přístroje

Tlačítkové telefony jsou suverénní doménou zařízení pro seniory, ale pokud patříte ke konzervativní části uživatelů, případně ve vás dříme nostalgie, určitě klasický mobil s tlačítky také oceníte.

Kromě velmi jednoduchého ovládání s minimem zbytečných funkcí jsou výhodou i kompaktní rozměry. Telefon snadno najde místo v kapse a na ovládání potřebujete jen jednu ruku, aniž by hrozilo, že vám uklouzne a vy budete shánět nejbližší opravnu mobilních telefonů.

Pořizovací cena

Nejlevnější chytré telefony se prodávají za částku začínající na zhruba 1 500 Kč. Nenáročnému a převážně pasivnímu uživateli budou určitě stačit. Mobil do cca 3 000 Kč je vhodný pro děti nebo uživatele, kterým stačí základní funkce. V cenové relaci kolem 5 000 Kč lze sehnat telefony střední třídy, které uspokojí většinu uživatelů. Pokud nevíte, co s penězi, můžete si pořídit třeba i jeden z nejdražších telefonů na světě.

Android nebo iOS

Rozhodně nelze říci, že jeden ze systémů je lepší či horší. Koncept je jednoduše odlišný. Základní filosofií značky Apple je uzavřená koncepce mezi vlastním hardwarem i softwarem. Svou roli hraje také prostý zvyk. Celoživotnímu uživateli iOS zkrátka Android vůbec nemusí vyhovovat.

Hardwarová výbava

Určujícím parametrem pro výkon telefonu je především procesor, respektive frekvence procesoru. Ta se udává v gigaherzech (GHz). Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší je frekvence, tím rychlejší je procesor. Podobně je to s operační pamětí. Aby dnešní přístroje plynule fungovaly, měla by mít RAM nejméně 2 GB.

Z dalších parametrů je třeba sledovat také kapacitu baterie, velikost interní paměti či vybavení dalšími funkcemi jako konektor USB-C atd.

Prakticky samostatnou kapitolou nákupu je fotoaparát. Základním ukazatelem je rozlišení v megapixelech. Rozhodně ale neplatí, že čím více megapixelů, tím lépe. Nejlepší tak je dát na zkušenosti, prohlédnout si reálné snímky a hlavně se s fotoaparátem dobře naučit.

Na co si dát pozor před odjezdem autem na dovolenou
Každý rok vyráží mnoho Čechů na dovolenou vlastním vozem a to nejen po tuzemsku. Taková…
Celý návod
Jak vybrat kameru do auta, když se chystáme na dovolenou?
Zachytit neopakovatelnou krásu mnoha českých i evropských míst, mít na videu záznam z cesty za dobrodružstvím,…
Celý návod
Ukončení podpory Windows 7: Vše, co potřebujete vědět
Společnost Microsoft nedávno oznámila, že dne 14. ledna 2020 oficiálně zahájí fázi konce podpory (end of life)…
Celý návod
Šetřete elektřinou i náklady – se kterou tiskárnou máte vyhráno?
Není tiskárna jako tiskárna. Při primární investici do nového přístroje je potřeba brát ohled na…
Celý návod