Jak vybrat pohodlné skate boty?

Náročnost
lehke

Hodí se pro volný čas, krátké procházky městem i výlety. Jsou zkrátka univerzální, můžete si díky nim i trochu zasportovat a každý den být naprosto styloví. Ovšem, i tady je třeba pečlivá volba, už jen proto, že nejde o tričko nebo čelenku. Obuv budete mít na nohou několik hodin denně, nevhodně zvolený model může mít za následek otlačené chodidlo, kuří oko nebo jinou nepříjemnost, v krajním případě se projeví i v bolestech páteře. Jak si tedy vybrat boty co nejlépe například na skateshopu Ambassadors.eu?

Materiál je důležitou položkou, nepodceňujte ji

Odolný, ale také dostatečně komfortní pro každodenní nošení. V zásadě se nabízí kůže nebo textil, přičemž pro náročnější uživatele, kteří si chtějí zkusit v parku i pár skate triků, je mnohem lepší první varianta. Dostatečně přilnavá – boty vás nebudou nijak tlačit, snad je v některých momentech nebudete ani cítit. Pravá kůže vydrží nejdéle, ale má horší přilnavost, kůže syntetická zase potěší milovníky přírody. Textil je naproti tomu vzdušný a velmi lehký, nedisponuje velkou přilnavostí a určitě se hodí třeba pro oddechovou jízdu, při které neplánujete žádné složité kousky.

Vybírejte si i podle podrážky – na výběr je prošívaná nebo lepená (někdy se uvádí i vulkanizovaná). Prošívaná varianta (též cupsole) je tu pro fanoušky skoků a elegantních otoček, zajistí mírnější dopad a je noze výbornou oporou. Chvíli ale bude trvat, než si chodidlo zvykne, v čemž jsou naopak lepší lepené skate modely. Nižší tloušťka podrážky nevadí, protože silná vložka tlumí dopady. Ale bohužel, právě s lepenými modely si neužijete moc ekvilibristiky (riziko nehody a vymknutého kotníku je vyšší) a také se rychleji opotřebují.

Dva typy, ze kterých si vybere snad každý

Klasické skate boty nebo kotníkové skate boty? Je to jen na vás, nízký profil boty zaručuje nejvyšší možný level pohyblivosti, na druhou stranu zase nebude nejlepší oporou pro kotník. U varianty B je to přesně opačně, takže si nejprve ujasněte, jak budete boty využívat. Chystáte se na rampu nebo půjde jen o klasickou volnočasovou obuv, která má být hlavně komfortní při celodenním nošení?

Pamatujte i na prstní nadměrek – zhruba centimetr prostoru navíc, aby bota zbytečně netlačila. Nikoho jistě nepřekvapí, že se rozměry chodidel během dne trochu mění, takže bude lepší mít trochu delší botu, abychom si užili nošení i odpoledne. Pravda, skate boty jsou primárně určené pro jízdu na prkně, ale na druhou stranu, jejich rozšíření je dnes takové, že umožňuje všestranné využití pro každý den. Módní policie určitě nebude proti!

Jak si ideálně naplánovat víkend v Praze?
Oblíbenost eurovíkendů je stále vyšší, mnoho lidí se s chutí vydá do Paříže, Londýna nebo Říma…
Celý návod
Jaké pánské kalhoty vybrat pro určité události?
Samozřejmě, nejpohodlnější jsou tradiční domácí tepláky, ale když jdeme do společnosti, nebudou určitě oděvem, který…
Celý návod
Jak začít jezdit na koni
Netoužíte vy nebo váš potomek po ničem jiném než vyhoupnout se do sedla? Nikdy není…
Celý návod
Jak vybrat únikovou hru podle různých kritérií?
Zábava má dnes tisíc a jednu různých podob, díky internetu jsme ale trochu zapomněli na…
Celý návod