Jak vykouzlit černou elegantní kuchyň

Náročnost
lehke

Pokud jde o kuchyně, mnozí z nás mají tendenci hrát bezpečně a rozhodnou se pro jednoduchou bílou nebo světlou paletu barev. Při rekonstrukci kuchyně buďte ale opatrní – kompletně bílá kuchyně může působit bezduše jako v nemocnici. Černá kuchyň bude vyčnívat z davu. Bude nesmělá, ale krásná; dramatická, a přesto úchvatná. Bude vyvolávat pocity půvabu a luxusu.

Když budete realizovat kuchyň na míru, která dokáže zaujmout, vyhněte se čistě černé. Zvolte černou s vnořenou texturou, která dodá kuchyni příběh.

Černá je univerzální

Věřte tomu nebo ne, pokud jde o kuchyně, černá je poměrně všestranná a funkční barva a černé doplňky použít při celé rekonstrukci bytu. Černé části kuchyně budou vypadat spíše jako kusy nábytku než jako pracovní plocha.

Pokud máte doma v šatníku nějaké černé oblečení, určitě jej nosíte rádi a oblékat stále dokola, protože je nadčasové. Černá kuchyně funguje stejně.

Dostatek světla

Největší nebezpečí hrozí, jakmile použijeme příliš černé v malém prostoru bez dostatku denního světla. To nemusí korespondovat s dalšími prostory domu. Aby se tomu zabránilo, doporučujeme se nejprve podívat na množství přirozeného světla, které interiér přijímá a podle toho rekonstrukci kuchyně navrhnout.

Pokud má prostor dostatek přirozeného světla, můžete použít černé více. Pokud však je prostor malý a tmavý, doporučujeme používat černou šetrněji nebo vnášet do něj povrchy jako je kouřově šedou, kámen nebo kov pro vytvoření opticky většího prostoru.

Dbejte na to, aby dostatek světla byl nejen z denního světla, ale také z umělého zdroje. Krásné lustry či LED pásky v policích se skleničkami, kolem pracovní desky či baru dodají domu perfektní harmonii.

Vybavení a nábytek s texturou

Nedostatek textury ve vybavení či nábytku může srážet pohled směrem dolů – textura poskytne hloubku a definuje prostor. Dlaždice s texturou jsou další dobrou možností, jak dodat kuchyni šmrnc.

Zakomponovat můžete prvky žuly, mramoru nebo dřeva, které vytváří jemnější vzhled. Medově upravené dřevo funguje krásně.

Hrajte si s kontrasty

Jednu věc musíme dostatečně zdůraznit: hodnota kontrastu v černé kuchyni je nepostradatelná. Pokud vyberete černé skříňky, použijte kontrastní barvu pro svůj pracovní stůl. Někdy stačí pouze něco jednoduchého jako jsou lišty na přední straně zásuvek nebo rám dveří a hned můžete vytvořit zajímavý kontrast.

Jako kontrastní barvy volte spíš jemnější tóny či zemité odstíny jako třeba barva kapučína, šedá, vhodná je i bílá. Ty aplikujte na stěny – můžete jimi vymezit prostor mezi horními a spodními skříňkami nebo i pro další kuchyňské doplňky a spotřebiče. Opět zkuste zakomponovat do nátěru různé vzory či textury. Za zvážení stojí také věci z přírodního kamene.

Praktické tipy

Zde je několik dalších rad, jak používat černou v kuchyni:

  • Jako skvělá barevná kombinaci s černou jsou zlaté nebo bílé rozptýlené čáry a skvrny v textuře, které poskytnou elegantní kontrast ať už na kuchyňské desce, skříňkách či obkladech.
  • Povrchy skříní a polic volte matné nebo odolné proti otiskům, zejména pokud máte děti.
  • V malých kuchyních se vyvarujte příliš mnoha tmavých skříní. Namísto toho nainstalujte otevřené černé regály, abyste umožnili prostoru dýchat.
  • Přidejte nádech luxusu s mosaznými nebo měděnými lištami – v černé kuchyni budou opravdu zářit. Myslete na závěsná světla, stolní příslušenství, rukojeti nebo kohoutky.
  • Matně-černé dřezy a baterie jsou velice trendy a je nepravděpodobné, že tento trend brzy zmizí.
Jak na správné umytí oken?
Domácí práce nejsou pro většinu lidí nic příjemného, některé z nich dokonce baví jen opravdové fajnšmekry.…
Celý návod
Jak vytvořit skrytou magnetickou nástěnku ve zdi
Vytvořte si doma nebo kanceláři neviditelnou magnetickou nástěnku na zeď. Jak? Část zdi natřete magnetickou…
Celý návod
Jak vybrat interiérové dveře do domu či bytu?
Uvažujete pořídit si do vašeho bytu či rodinného domu nové dveře? Chcete, aby dokonale ladily…
Celý návod
Jak na pohodlný a bezpečný přístup do objektu bez klíčů?
V zájmu udržení bezpečnosti ve společných prostorách bytového domu musí jeho obyvatelé dbát na uzamykání…
Celý návod