Jak začít jezdit na koni

Náročnost
lehke

Netoužíte vy nebo váš potomek po ničem jiném než vyhoupnout se do sedla? Nikdy není pozdě začít…

Ať už vás koně fascinují svou majestátností, milujete chvilky v přírodě nebo hledáte sportovní vyžití pro sebe či své dítko, jezdectví vám přinese ještě mnohem více. Jízda na koni totiž upevňuje smysl pro zodpovědnost, tvrdou práci a posiluje sebevědomí. A začít s ní dnes už není nic složitého!

Správná stáj

Abyste se podívali na svět z koňského hřbetu, nemusíte zvíře hned kupovat. Začněte s vyhledáváním jezdeckých škol, klubů či skupin na internetu, prozkoumejte také místní facebookové skupiny. Kdyby vás tato metoda zklamala, nasedněte do auta a projeďte se po okolí. Je pravděpodobné, že po čase nějakého pasoucího se oře spatříte a pak už není nic jednoduššího, než zastavit u stáje a zeptat se na možnost ježdění.

Jakmile si vytipujete místo, kde byste se rádi naučili jezdit, při první návštěvě se dobře rozhlížejte. Je v budově a jejím okolí čisto? Vypadají zvířata spokojeně a zdravě? Patří ke stáji pastviny? Nerozpadají se ohrady? Odpovědi na tyto otázky vám poskytnou užitečné vodítko pro první dojem. Pokud byste měli o důvěryhodnosti zařízení pochybnosti, raději pátrejte dál.

Pokud stáj prošla vaším pohledovým testem, zajímejte se, jestli a jak zde funguje jezdecký klub nebo individuální jezdecké hodiny. Podívejte se na trénink, popovídejte si s dalším členem. Pokud je to možné, zúčastněte se ukázkové hodiny.

Jezdecká výbava

Jakmile se definitivně odhodláte začít, bude třeba obstarat si základní vybavení. Nejdůležitější věcí, na které se nevyplatí šetřit, je jezdecká helma. Dbejte na to, aby splňovala evropské bezpečnostní normy a aby vám velikostně seděla bez tlačení a klouzání do stran. Cyklistická helma nestačí!

Jezdec-začátečník by neměl opomenout nákup bezpečnostní jezdecké vesty. Chrání vaši páteř a střed těla při případném pádu a u dětí je v některých klubech dokonce vyžadovaná. Nemusíte mít obavy – moderní vesty jsou lehké, pohodlné a nastavitelné, takže je na sobě ani neucítíte.

Oblečení pro jízdu na koni musí být pohodlné, pružné a upnuté, aby se nemohlo nikde zachytit o výčnělky či větve. Nezapomeňte, že se pravděpodobně také ušpiníte. Kvůli vlastnímu komfortu a správné jízdě je vhodné pořídit si jezdecké rajtky. Tyto elastické kalhoty mají obvykle koženou výztuhu ve vnitřní oblasti sedu, která vám pomůže udržet se v sedle na místě. Samozřejmostí jsou minimalistické švy na vnitřní straně nohou, aby vás při jízdě nic netlačilo.

A co obuv? Pro jízdu na koni jsou důležité boty s nízkým podpatkem a hladkou podrážkou. Tyto vlastnosti brání zaseknutí se boty ve třmenu a zároveň umožňují rychlé a jednoduché sesednutí. Klasickým jezdeckým obutím jsou kožená perka – univerzální, odolná a praktická. Pokud investujete do kvality, nebudete je muset měnit dlouhá léta. K perkům patří na nohy také jezdecké chapsy neboli chrániče lýtek a holení před odřením.

K doplňkové výbavě patří například jezdecké rukavice nebo stylové podkolenky. Výše zmiňované pomůcky se hodí pro jakýkoliv jezdecký začátek, avšak pokud propadnete spíše westernovému ježdění, postupem času se nejspíše vybavíte vysokými westernovými chapsy a botami.

Dobrá rada na závěr – dnes již vše nakoupíte pohodlně online. Existují specializované internetové obchody nabízející kvalitní zboží za dostupnou cenu. Například na www.horse-trade.cz seženete vše potřebné, a jako bonus vás potěší rychlé dodání a bezproblémová komunikace. Co víc si přát? Tak hurá do sedla!

Jak si ideálně naplánovat víkend v Praze?
Oblíbenost eurovíkendů je stále vyšší, mnoho lidí se s chutí vydá do Paříže, Londýna nebo Říma…
Celý návod
Jak vybrat pohodlné skate boty?
Hodí se pro volný čas, krátké procházky městem i výlety. Jsou zkrátka univerzální, můžete si…
Celý návod
Jaké pánské kalhoty vybrat pro určité události?
Samozřejmě, nejpohodlnější jsou tradiční domácí tepláky, ale když jdeme do společnosti, nebudou určitě oděvem, který…
Celý návod
Jak vybrat únikovou hru podle různých kritérií?
Zábava má dnes tisíc a jednu různých podob, díky internetu jsme ale trochu zapomněli na…
Celý návod