Jak začít psát

Náročnost
stredni
Potřebný čas
Okamžitě
Cena
Zdarma

Mnoho lidí má ambice stát se spisovatelem a touží napsat něco opravdu kvalitního, co neskončí jenom v šuplíku. Jenomže začít psát někdy není tak jednoduchým počinem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Psaní vyžaduje od autora především trpělivost, pracovitost, touhu se zlepšovat a svědomitost. Ovšem nic nejde bez talentu a určité dávky sebevědomí a odvahy. Přeci jen s každým svým dílem budete odhalovat sami sebe všem.

1

Uvědomte si, co psaní obnáší

Každé dílo odráží alespoň částečně svého autora a na to byste se měli připravit, pokud chcete svou práci předkládat lidem, kteří ji budou posuzovat. Vždycky musíte očekávat, že se váš příběh nebude někomu líbit, že se objeví kritika, že budete muset být schopni obhájit to, co jste vytvořili.

Vytvořit dobrý příběh trvá určitý čas, který do takového podniku musíte investovat. V určitých případech vás to bude stát také peníze, což se hodně odvíjí od žánru, který budete psát.

Zároveň byste měli mít jasno v tom, proč vlastně píšete – pro peníze, zviditelnění, touhu,… je mnoho motivů, které ke psaní vedou, vy byste měli mít jasno v tom, který vede vás.

2

Vyzkoušejte více žánrů i forem

Z hlediska formy můžete vyzkoušet psaní poezie, prózy nebo dramatu. Kromě těchto základních lze ještě psát texty k písničkám nebo scénář pro film.

Z hlediska žánrů máte na výběr například literaturu faktu, historický román, beletrii, sci-fi, fantasy, dobrodružné příběhy, detektivní romány, dětské knihy, knihy ve formě návodů, cestopisy, atd. Jestliže vám nesedne jeden styl, můžete vyzkoušet jiný, který pro vás bude vhodnější. Experimentujte a zkoušejte, než se rozhodnete pro jednu variantu.

3

Psaní má svá pravidla

Pravidla pro psaní nemusíte nutně vnímat jako omezení. Především pro začínající spisovatele je to možnost, jak se něčeho chytit, podle čeho si vytvořit nějaký mustr, kostru příběhu, ze které postupně lze udělat plnohodnotné vyprávění. Příběh vždycky musí obsahovat něco, co čtenáře vtáhne do děje, nějakou zápletku, která ho donutí hltat další stránky a chtít vědět víc. To lze stupňovat, až dojde k rozuzlení, na které čtenář čeká.

4

Najděte správné téma

Knih je na trhu obrovské množství, a aby jedna z nich byla vaše, je potřeba vytvořit takový příběh, který upoutá. Najít to správné téma pro váš příběh může ale nějakou chvíli trvat. Inspirace může vzejít odkudkoliv, proto byste s sebou vždycky měli mít zápisník, kam si zapíšete poznámky, kdyby vás něco napadlo nebo zaujalo. Téma lze hledat i tak, že budete hodně číst. Díky tomu, že budete znát literaturu, která se nyní prodává, jednak zjistíte, čím je trh nasycen, jednak můžete najít bílé místo na mapě tedy téma, které nikde jinde není.

5

Sedněte si a pište

A nakonec to hlavní – pište. Pokud chcete psát, tak pište. Vaše příběhy zpočátku mohou vypadat všelijak, ale právě proto je potřeba na nich pracovat. Teprve poté, co si po sobě něco přečtete, zjistíte, v čem je vaše slabina, v čem vaše tvorba pokulhává.

Abyste se vypracovali, dejte svou práci přečíst i někomu, kdo vám o ní řekne pravdu. Je lepší slyšet kritiku od někoho, koho znáte, než věnovat spoustu času psaní, které potom editor hodí po přečtení první věty pod stůl. Navíc díky kritice budete vědět, co vylepšit.

DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod
Jak vybrat dárek pro muže? Máme 3 pravidla, jak na to
Žádné strachy, skvělé dárky pro muže existují! Jen to vybírání dá občas zabrat. Proto jsme…
Celý návod
Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu
Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut…
Celý návod
Kde koupit respirační roušky?
Téma, které v posledních dnech hýbe celou společností. Všichni o něm mluví, nechybí silné emoce a…
Celý návod