Krok za krokem: Jak postupovat při rizikovém kácení stromů?

Náročnost
lehke

Pokud potřebujete na svém pozemku více světla či z bezpečnostních důvodů potřebujete pokácet rizikovou dřevinu, připravte se na velkou řadu patálií. Situace to není nikdy jednoduchá a mnohdy je dokonce neřešitelná pro jedince. Tehdy jsou jedinou jistotou služby zkušených arboristů.

Co máme čekat a co zařídit?

V první řadě si musíte sehnat povolení. Dřeviny klasifikované jako rizikové zpravidla spadají do zákona o chráněných dřevinách a ačkoliv je strom na vašem pozemku, tak potřebujete povolení k jeho pokácení. Pokud o něj žádáte v takzvaném vegetačním období, tak se jej nikdy nemusíte dočkat. Některé případy pak mohou vyžadovat dokonce přivolání komise při kácení například v blízkosti elektrického napětí nebo telekomunikačních sloupů.

Pokud máte povolení, tak je třeba hned zvážit rizika a zdali jste schopni strom pokácet nejen bez materiálních škod, ale především bez zranění.

V pochybách nezkoušejte nikdy nic sami

Pokud si nejste jisti tím, že dokážete strom pokácet bez újmy na zdraví či majetku, tak se do toho nikdy nepouštějte na vlastní pěst. Existují společnosti, které se specializují na výškové práce a přímo pro rizikové kácení stromů hledejte arboristy. V Praze a okolí patří mezi nejlepší Rizikabezrizika.cz, kteří patří mezi nejproškolenější profesionály.

Počítejte s tím, že škody na majetku, které můžete riskovat, jsou rozhodně větší než náklady na profesionální kácení. Pevného zdraví nevyjímaje.

Když do kácení jdete na vlastní pěst

Pokud si jste jistí, že zvládnete strom pokácet zcela bez pomoci, tak je to jen na vás. Zprvu si rozvrhněte prostor a zóny kam budou padat větve, aniž by došlo k poškození majetku. Rizikové stromy se pak málokdy kácejí od země a pomocí šplhání se musíte dostat do koruny a začít postupně odřezávat rizikové části. Pro tuto činnost potřebujete nejen fyzickou zdatnost, ale také veškeré horolezecké vybavení včetně provazů, popruhů a pojistek.

Jak si svépomocí zaměříte a nainstalujete žaluzie?
Pokud chcete ušetřit na žaluziích, uděláte nejlépe, když si sami zaměříte okno a sami žaluzie…
Celý návod
Proměňte balkon v obývák s trendy venkovními koberci
Máte na balkoně záplavu rostlin i pohodlné posezení, ale stále tomu něco chybí? Jděte na…
Celý návod
Máte na zahradě studnu? A víte, jak zjistit nezávadnost této vody?
Studna není tou nejlevnější záležitostí, ale pokud máte pozemek či zahradu tak se vám začne…
Celý návod
Jak zjistit kvalitu pitné vody?
Bez vody z kohoutku si už nedokážeme ani zdaleka představit náš běžný den. Vodu používáme…
Celý návod