Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu

Náročnost
lehke

Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut jen tak někdo nenahodí a kde vás čeká pravé lovecké dobrodružství.

Pryč se stoličkou

Rybolov z lodi je skvělý způsob, jak rybaření zefektivnit a více si užít. Nabízí nám široký záběr, a tím pádem i větší šanci na úspěch. Lovíme na místech, která nejsou vychytaná, dostaneme se do větších hloubek, stanoviště můžeme měnit či rovnou splouvat po proudu řeky, užíváme si adrenalinu i romantiky zároveň a přitom můžeme zkoušet různé metody lovu. Jaké to jsou?

Techniky rybolovu z lodi

Představme si pár základních způsobů:

  • Na stojaté vodě je nejjednodušší lovit ze zakotvené lodi v určitém místě, které zakrmujete, nahodíte pruty a čekáte. Stejnou techniku lze využívat na řece. V obou případech je nutné dávat pozor, aby nedošlo k zamotání prutů, je-li jich více. Alternativou je pak prohazování okolí lodi vždy na jednom určitém místě.
  • Vyrazíte-li na řeku, pak využijete techniku driftování, kdy se necháte na lodi volně unášet proudem a z obou jejích stran nahodíte pruty a prochytáváte hloubku jednoho až jednoho a půl metru.
  • Při rybolovu na moři, v hlubších jezerech či řekách, můžete vyzkoušet pilkrování, při kterém se snažíte zaujmout dravce těžkými nástrahami v podobě malých rybiček, které necháváte propadnout ke dnu a pak je zvedáte.
  • Efektivní technikou při lovu dravců je např. i trolling, při němž se za plující loď nahodí montáž dlouhá až jeden metr s mrtvou rybkou jako návnadou a kterou vláčíte těsně nade dnem.

Metod rybaření touto formou je spousta, záleží především na tom, na jaké druhy ryb máte políčeno, v jakých vodách chytáte a co za náčiní máte k dispozici.

Čím se vybavit

Ke splouvání nebo přesouvání se do neprochytaných stanovišť potřebujete především plavidlo. Poslouží vám klasická dřevěná, laminátová, kovová nebo plastová pramice, na výběr máte i kajaky či tzv. belly boats (mini čluny využívané zejména při lovu sumců, které poháníte ploutvemi na nohách).

Chcete-li se však rybolovu z lodi věnovat pravidelně a mít s sebou třeba parťáka, vyplatí se investovat do prostornějšího člunu. Pokud je pro vás důležité, aby byl člun dobře skladný, pohodlný a měl malou nosnost, je pro vás ideální volbou nafukovací člun s pevným dnem a nafukovacím kýlem. Pohon člunu si můžete usnadnit díky přídavnému lodnímu motoru.

Kde si zachytat

Pokud chcete rybařit z lodi v České republice, je nutné znát svazové revíry, v nichž je tento způsob lovu povolen. Naštěstí je jich u nás v republice víc než dost. Vyrazit můžete i do zahraničí k moři, jezeru nebo na řeku, pokud si obstaráte platné povolení přes vybraného prodejce či agenturu.

Ať už zvolíte jakoukoliv destinaci, pořiďte si kvalitní vybavení, zejména pokud se jedná o vícedenní výpravu. A nezapomeňte si nastudovat předem podmínky rybolovu, některé techniky totiž mohou být na určitých místech zakázané.

Batohy sluší i ženám: Jak na jejich výběr?
Když se řekne batoh, většina lidí si vybaví výlet nebo turistický výšlap. Vždyť právě tam…
Celý návod
Jak si vybrat nejlepší mikinu?
Kvalitní svrchní oděv v podobě mikiny je nezbytnou součástí šatníku každého běžce i těch kdo…
Celý návod
Vyberte si vhodné šaty do společnosti i do práce
Výběr správného modelu a také délky šatů je často výzvou. Dlouhé šaty jsou náročné, ale…
Celý návod
DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod