Máte na zahradě studnu? A víte, jak zjistit nezávadnost této vody?

Náročnost
lehke

Studna není tou nejlevnější záležitostí, ale pokud máte pozemek či zahradu tak se vám začne vlastní studna brzy vyplácet a zjistíte, kolik ušetříte běžné vody z řádu. Jenže samotné hloubení studny i její následné udržování je o mnohem více věcech než o vodě samotné. Například o periodickém testování její kvality!

Hloubení studny a co na nás může čekat

Jako první věc přichází pochopitelně hloubení studny. To žádný amatér nezvládne na vlastní pěst a jsou proto přivolávány specializované firmy. Ty nejdříve provádí geologický průzkum podloží jednoduchým vrtem a snaží se najít úroveň spodních vod v půdě. Během průzkumu odebírají vzorky, které jsou občas do laboratoří, ale většinou se pouze použijí na identifikaci tloušťky horniny a případné náročnosti ražby a úpravy stěn studny.

Už samotný průzkum zeminy si můžete bez jakéhokoliv otálení udělat u některé z laboratoří pomocí laboratorního průzkumu zeminy. Ten nám samozřejmě nemá šanci napovědět do všech potřebných detailů, jak moc bude či nebude budoucí voda kvalitní, ale minimálně nás může připravit na určité problémy při zjištění jakékoliv kontaminace těžkými kovy a škodlivými prvky. Zejména chemikálie jako pesticidy mají tendenci pronikat hluboko do země, a právě díky tomu se dostat až do spodních vod.

Studna je vyhloubení a první rozbory

Jamile je studna vyhloubená, tak se zdá konec všem starostem. Jenže to jsme na omylu, protože některé starosti teprve začínají. Onen obrazný pes může být zakopaný mnohem hlouběji a možná právě přímo ve vašem vodním zdroji.

Rozbor vody ze studny by si měl každý majitel dělat nejen samostatně, ale v některých případech může být dokonce i úředně vyžadován. Pro jakékoliv schválení vody jako užitkovou či pitnou totiž potřebuje vzorek projít sérií náročných testů a až podle konečného výstupu se uvidí, zdali v obtížných podmínkách uspěl. K rozborům vody nepoužívejte zázračné domácí přípravky a testovací proužky.

Vždy věřte profesionálním rozborům od profesionálů jako například laboratoř Moni.cz. Podobné společnosti se specializují na rozbory vody, zeminy i dalších látek pro průmyslové i domácí využití. V konečném výsledku získáte kompletní přehled o složení vodního zdroje včetně těžkých látek a stopových prvků.

Neúspěšné testování neznamená všem problémům konec. Společnosti jsou schopné a ochotné i v případě potřebné sanace vodního zdroje a pomohou postupně zlepšit kvalitu podle zdravotních a bezpečnostních norem. Stejně tak si pamatujte, že úspěšný první vstupní test nezaručuje naprostou nezávadnost vody napořád. Spousta látek neustále prochází do spodních vod, a i samotná stěna studny se může časem narušit a do vody se mohou dostávat nežádoucí zákaly. Testy tak doporučujeme realizovat periodicky alespoň jednou za rok, či při jakékoliv podezřelé změně vody v ohledu zakalení anebo dokonce zápachu.

Odebírání vzorků pro laboratoře

Některé laboratoře poskytují službu vyzvednutí vzorku, ale to se například při cestě pracovníka napříč Českou republikou může prodražit. Není tak potřeba vždy užívat profesionálů pro samotné odstraňování. Naprostým základem je neprodyšně uzavíratelná nádoba, která je velice dobře vyčištěná od jakýchkoliv nežádoucích látek. Pochopitelně je potřeba zbavit vnitřek nádoby nejen nečistot, ale také zbytků jakýchkoliv čistících prvků. Každý z těchto činitelů totiž může negativně ovlivnit kvalitu rozboru. Takto odebrané a pečlivě uzavřené vzorky odesílejte vždy v množství o něco větším, než si o něj samotná laboratoř zažádala. Při rozborech se totiž vzorky postupně testují na různých místech a dostatek tekutiny je základ.

Jak si svépomocí zaměříte a nainstalujete žaluzie?
Pokud chcete ušetřit na žaluziích, uděláte nejlépe, když si sami zaměříte okno a sami žaluzie…
Celý návod
Proměňte balkon v obývák s trendy venkovními koberci
Máte na balkoně záplavu rostlin i pohodlné posezení, ale stále tomu něco chybí? Jděte na…
Celý návod
Krok za krokem: Jak postupovat při rizikovém kácení stromů?
Pokud potřebujete na svém pozemku více světla či z bezpečnostních důvodů potřebujete pokácet rizikovou dřevinu,…
Celý návod
Jak zjistit kvalitu pitné vody?
Bez vody z kohoutku si už nedokážeme ani zdaleka představit náš běžný den. Vodu používáme…
Celý návod