Na co si dát pozor před odjezdem autem na dovolenou

Náročnost
lehke

Každý rok vyráží mnoho Čechů na dovolenou vlastním vozem a to nejen po tuzemsku. Taková cesta však může být stejně fascinující a plná vzrušení jako letět letadlem na vytouženou dovolenou. Je však důležité, aby řidič připravil auto před cestou tak, aby zajistil nejlepší podmínky pro všechny cestující na silnici. Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

Každodenní jízda autem po městě je mnohem jednodušší, než vyrazit na cesty napříč republikou nebo do tolik oblíbeného Chorvatska.

Naplánujte si cestu

Podívejte se na mapu, jak se trasa ubírá, a na internetu zkontrolujte, zda na cestě nejsou nějaké stavební práce. Rozdělte cestu do etap, přičemž každé dvě hodiny berte v úvahu přestávky. Je vhodné je určit v místech, kde existuje infrastruktura pro cestující, jako jsou: bar, restaurace, toalety nebo dětské hřiště.

Na začátku byste měli věnovat pozornost typům silnic, kterými budete projíždět. Nejde jen o topografii, ale také o sílu provozu na trasách. Někdy se ukáže, že nejkratší trasa nebude nejlepší. Je lepší zvolit delší, která vede po dálnicích nebo rychlostních silnicích. Bude to bezpečnější. Pokud cestujete do zahraničí, nejprve si ověřte pravidla cestování po místních silnicích. To se mimo jiné týká omezení rychlosti, povinného vybavení vozidla a mýtného. V současné době mnoho výrobců automobilů nabízí multimediální systémy, které také obsahují užitečné informace a funkce užitečné během cestování.

Dokumenty

Před odjezdem se ujistěte, že máte všechny potřebné dokumenty:

  • řidičský průkaz
  • občanský průkaz nebo pas
  • zelenou kartu
  • pojištění odpovědnosti – pojištění občanskoprávní odpovědnosti.

Před výletem na dovolenou se vyplatí také sjednat si havarijní pojištění a zkontrolujte stav svého vozu. Není to povinné, ale předejdete finančním problémům, dojde-li k poruše vozu či havárii. Rovněž oceníte asistenční služby pojišťovny v případě, že neumíte jazyk nebo si nevíte rady.

Výbava vozu

Před cestami do zahraničí autem je vhodné si zjistit jaké vybavení vozu je v dané zemi vyžadováno. Zpravidla vám nesmí chybět výstražný trojúhelník, hasící přístroj a reflexní vesta, autolékárnička. Reflexních vest byste měli mít tolik, kolik jede v autě cestujících. Nezapomeňte ani na prostředky na výměnu kola nebo náhradní kolo. V případě, že některou z těchto věcí nemáte, můžete dostat tučnou pokutu.

Zkontrolujte stav vozidla a pneumatik

Prevence je ve všech ohledech lepší než následné potíže a jejich řešení na cestě. Před pokračováním v jízdě je dobré zkontrolovat technický stav vozidla. Abyste se ujistili, že všechny prvky automobilu správně fungují, zkontrolujte či nechte zkontrolovat vůz alespoň dva týdny před cestou. Pokud budou zjištěny nějaké vady, mechanici je budou moci odstranit a budete moci odjet na dovolenou v předem naplánovaném termínu.

Před dovolenou je dobré zkontrolovat brzdy, zavěšení kol a pneumatiky. Kromě toho je vhodná rutinní kontrola provozních tekutin a preventivní diagnostika palubního počítače při hledání možných chyb. Pokud je vše v pořádku, můžete se beze strachu pohybovat až na konec světa.

Jak vybrat mobilní telefon?
Pokud se vám rozbije mobilní telefon, máte na výběr jen ze dvou možností. Můžete přístroj…
Celý návod
Jak vybrat kameru do auta, když se chystáme na dovolenou?
Zachytit neopakovatelnou krásu mnoha českých i evropských míst, mít na videu záznam z cesty za dobrodružstvím,…
Celý návod
Ukončení podpory Windows 7: Vše, co potřebujete vědět
Společnost Microsoft nedávno oznámila, že dne 14. ledna 2020 oficiálně zahájí fázi konce podpory (end of life)…
Celý návod
Šetřete elektřinou i náklady – se kterou tiskárnou máte vyhráno?
Není tiskárna jako tiskárna. Při primární investici do nového přístroje je potřeba brát ohled na…
Celý návod