Odkdy musíte mít obuté zimní pneumatiky?

Náročnost
lehke

Zima už se naplno chopila žezla a začala motoristům připravovat první nepříjemná překvapení. Problém měli zejména ti, kteří nebyli na zimní sezónu připraveni. V dnešním článku se zaměříme na zimní pneu a jízdu autem během chladných dnů.

Musíte mít přezuto od prvního listopadu?

Většina řidičů přezouvá na zimní pneumatiky na přelomu října a listopadu. Je to především z toho důvodu, že zákon v Česku stanovuje povinnost zimního obutí od 1. listopadu do 31. března. Aby to ale nebylo tak jednoduché, má toto pravidlo několik doplňujících parametrů.

Zjednodušeně řečeno má řidič v tomto období povinnost mít zimní pneu, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu či ledu, případně panují-li takové povětrnostní podmínky, že lze námrazu, sníh či led na vozovce očekávat. V podstatě tedy platí, že když se venkovní teploty třeba jen přibližují nule, neměli byste po 1. listopadu vyjíždět na silnice s letními pneumatikami.

Další výjimku ale tvoří problematické úseky, které bývají označeny speciální značkou „povinná zimní výbava“. Na tyto úseky – jde především o horské silnice – se pravidlo zohlednění povětrnostních podmínek nevztahuje a zimní výbava je zde v zimě povinná vždy.

Pozor na to, že když tato nařízení porušíte a havarujete, povinné ručení vám nemusí pokrýt způsobenou škodu – pojišťovna může plnění odmítnout. Povinné ručení vás totiž rozhodně nezbavuje povinnosti chovat se na silnicích odpovědně, svůj vůz byste měli mít ve způsobilém technickém stavu.

Je listopad, ale venku je přes 10 stupňů

Jestliže venku i během listopadových dnů panuje poměrně teplé podzimní počasí, na běžných silnicích můžete bez obav jezdit s letním obutím. I případná silniční hlídka by měla vyhodnotit, že počasí rozhodně není takové, aby bylo možné očekávat sníh a led.

Dejte si ale pozor, že počasí se může rychle změnit a večer se mohou i během takových dnů objevit přízemní mrazíky. Je tedy otázkou, zda dává smysl zbytečně hazardovat, a ještě riskovat pokutu od policejní hlídky.

Zima přišla již v říjnu. Můžu jezdit na „letňákách“?

Pokud se naopak stalo, že se zima o slovo přihlásila již v říjnu a teploty běžně klesají k nule, stojíte před opačným problémem. Zákon vám přímo nenařizuje v takovém případě přezout na zimní pneu. Nepřímo bychom ale důvody mohli najít.

Opět platí, že letní pneumatiky nejsou z technického hlediska vhodné do nízkých teplot. Zbytečně riskujete ztrátu kontroly nad vozem a škody na majetku či v horším případě na lidských životech. Rozhodně byste tedy nikdy na letních pneumatikách neměli vyjíždět na zasněžené či namrzlé cesty. Raději nechte auto doma, a až se trochu oteplí, co nejrychleji sadu pneu vyměňte za zimní.

Jak si správně vybrat dámskou zimní bundu
Výběr správné dámské zimní bundy je klíčový pro zajištění komfortu, tepla a stylu během chladných…
Celý návod
Kulatý magnet: 10 tipů pro využití v každodenním životě
Magnetismus je fascinující, obklopuje nás všude a každý den i když si to většinou ani…
Celý návod
Jak vybrat zimní lyžařskou bundu?
Zima už nám klepe na okno. Pro milovníky zimních sportů je to dobrá zpráva. Měli…
Celý návod
Originální adventní kalendáře pro ženy, muže i děti
Blíží se advent a s ním pomalu přichází vánoční atmosféra, nakupování dárků a pečení cukroví.…
Celý návod