Jak pečovat o jízdní kolo?

Náročnost
lehke

Jízdní kola jsou velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Zajišťují nám fyzickou aktivitu, kterou naše tělo rozhodně uvítá, a to především v případě, kdy máme sedavé zaměstnání. Vlastníte již jízdní kolo? A víte, jak se o něj správně starat?

Pravidelná kontrola a případný servis by měly být samozřejmostí. Součásti kola se samozřejmě opotřebovávají a je třeba je průběžně seřizovat či vyměňovat. Samozřejmostí by pro nás mělo být i průběžné čistění. Každý z nás ví, že v současné době není nákup jakéhokoliv sportovního vybavení zrovna nejlevnější záležitostí a to i přes možnost využít posezónní výprodej, který zpravidla nabízí většina oblíbených prodejců. Chceme-li, aby nám jízdní kolo co nejdéle vydrželo v perfektním stavu, nezbude nám nic jiného, než se o něj skutečně pečlivě starat.

Pravidelně je nutné kontrolovat také utažení lanek či šroubů, které se mohou povolovat.

Brzdy jsou základ

Aby byla jízda na našem kole bezpečná a bezproblémová, je nutné kontrolovat stav brzd, které mohou být povolené, příliš utažené nebo opotřebované. Když je to potřeba, brzdy se seřizují, ale i kompletně vyměňují, to závisí na dané situaci. U kotoučových brzd je také nutné kontrolovat stav brzdových destiček ve třmenech a brzdového kotouče. Je-li jízdní kolo osazeno hydraulickými brzdami, nevyhneme se občasnému odvzdušnění brzd.

Zapomenout nesmíme ani na kola. Stav pláště je velmi důležitý a s tím rovněž souvisí i kontrola tlaku. Se všemi výše zmíněnými problémy si mohou šikovnější cyklisté poradit sami, případně můžeme svěřit do rukou odborníka.

Celková očista jízdního kola

Bojíte se své kolo pořádně umýt? Nemusíte mít žádné obavy. Na kolo můžete bez obav použít i hadici s vodou, ale pozor si musíte dávat, aby tlak vody nebyl příliš vysoký. Když máte jízdní kolo z největší špíny umyté, přichází na řadu očista řetězu. Ten jednoduše vyčistíte hadříkem. Po kompletní umytí kola nám zbývá už jen promazat řetěz a přehazovačku a základní péči, která udrží naše jízdní kolo v dobré stavu, máme hotovou.

Jak na svatební oznámení
Svatba je pro mnohé z nás spolu s narozením dítěte jedním z nejradostnějším dnem v roce. Přináší s sebou ale…
Celý návod
Jak se starat o šperky, aby vám vydržely věčnost
Každý den se jimi zkrášlujeme a dělají nám radost. A při správné péči mohou dělat…
Celý návod
Jak vybrat spodní prádlo pro chlapa, aby mu slušelo? Záleží především na typu postavy!
Líbí se vám určitý typ spodního prádla, ale moc dobře víte, že vaší postavě prospívá…
Celý návod
Jakou dovolenou vybrat na Valašsku?
Okrajová část města Zlína je neméně malebným úsekem na východě Moravy. Tato lokalita vás zve…
Celý návod