Jak pečovat o řezané květiny

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Cca 10 minut
Cena
Zdarma

I když se u řezaných květin počítá, že jsou pouze na určitou dobu, přesto mohou vydržet úctyhodně dlouho, pokud se o ně budete dobře starat. Péče o řezané květiny je důležitá nejen pro ty kupované, ale také pro ty, které si utrhnete na zahradě, popřípadě je zakomponujete do nějakého aranžmá. Pokud květiny pouze vložíte do vody bez jakékoliv úpravy, mohou brzy zvadnout, díky růstu změnit tvar aranžmá a zakalit vodu, což nevypadá dobře především ve skleněných vázách. Nepříjemný může být i zápach, který se z kytice bude linout. Tomu všemu lze ale jednoduše zabránit včasnou péčí.

1

Květiny seřízněte

Po koupi nebo utržení květiny je nutné její konec šikmo zastřihnout. V případě dřevitých konců, jako mají třeba růže, po seříznutí ještě stonek lehce nařízněte, aby rostlina mohla vstřebávat více vody.

Také otrhejte přebytečné listy, při menším počtu listů by se mělo otevřít více poupat. Zároveň si dávejte pozor, aby žádné listy nebyly pod hladinou vody, která by se v opačném případě rychle kazila.

Pokud rostlinu nebudete hned po této úpravě používat, tak je vložte prozatímně do vody a zhruba hodinu před aranžováním je ponořte do studené vody a proces seříznutí opakujte.

2

Vázu pořádně vyčistěte

Než rostlinu vložíte do vázy, ujistěte se, že je pečlivě umytá. Vázy je dobré drhnout štětkou. Nádobu vymyjte jarem a horkou vodou, abyste zabránili množení bakterií, které by rychle zkalily vodu, a květiny by rychleji odešla. Správně byste vše měli dělat v rukavicích, abyste měli jistotu, že ve váze nejsou žádné bakterie.

3

Tulipány nařízněte, kaly masírujte

Ačkoliv tulipán uříznete, ve váze bude ještě nějakou dobu růst. Květině přibývají zhruba 2 centimetry za noc, takže se může stát, že změní tvar dekorace. Tulipány byste proto měli zhruba centimetr pod hlavičkou naříznout ve stonku. Kromě toho tulipán potom tak rychle nezvadne.

Obloukovité kaly je dobré před umístěním do dekorace promnout ve stonku kousek pod hlavičkou. Vlákna v rostlině budou měkčí a stonky i květ se potom mírně ohnou. Květinu masírujte s citem, abyste ji nepoškodili.

4

Zbavte lilie pylu

Lilie jsou krásné květiny, ale jakmile se otevřou, jejich pyl může dráždit alergiky, způsobovat skvrny a také je jedovatý pro psy a kočky. Hned po otevření lilie je proto vhodné tyčinky obalené pylem odstranit. Jednoduše vezměte tyčinku mezi palec a ukazováček a vytáhnete ji z rostliny nebo ji ustřihnete nůžkami. Nezapomeňte omést pyl, který opadal na okvětní lístky – použijte k tomu například štěteček.

5

Použijte sterilizační tabletku

Sterilizační tableta by měla zabránit množení bakterií a odstraňovat pachy, zároveň díky ní bude voda delší dobu čistá. Vhodné je sterilizační tablety používat především pokud jsou vaše vázy skleněné a voda je vidět. Sterilizační tablety pořídíte v lékárně, ale pozor, mělo by se jednat o tablety pro sterilizaci předmětů pro kojence a ne na čištění vody. Není ovšem nutné je ale kupovat v případě, že květinám měníte vodu každé dva nebo tři dny.

DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod
Jak vybrat dárek pro muže? Máme 3 pravidla, jak na to
Žádné strachy, skvělé dárky pro muže existují! Jen to vybírání dá občas zabrat. Proto jsme…
Celý návod
Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu
Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut…
Celý návod
Kde koupit respirační roušky?
Téma, které v posledních dnech hýbe celou společností. Všichni o něm mluví, nechybí silné emoce a…
Celý návod