Přijímací zkoušky se blíží. Jak se připravit?

Náročnost
lehke

Čas se krátí. Tedy konkrétně ten, který ještě zbývá do přijímacích zkoušek na střední a vysoké školy. Týká se toto téma i vás? Potom si přečtěte dnešní článek a zjistěte, jak se na zkoušky co nejlépe připravit a čemu se naopak vyhnout.

Tipy pro efektivnější přípravu na přijímací zkoušky

Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou lépe dosáhnout vysněného úspěchu během důležitého testu:

  • Začněte s přípravou včas. Tento bod je opravdu velmi důležitý. Můžete ovládat efektivní strategie učení a mít perfektní paměť, když si ale pro studium vyhradíte málo času, jednoduše se nestihnete naučit vše. Díky dostatku času se vyhnete stresu, který negativně ovlivňuje studijní výsledky a schopnost soustředění.
  • Vytvořte si jasný plán. Tento tip je na cestě k ovládnutí umění jak se efektivně učit poměrně stěžejní. Rozložte si látku do menších celků a naplánujte data splnění jednotlivých studijních úseků.
  • Zapátrejte v archivech. Je docela možné, že i vaše vysněná škola zveřejňuje testy k přijímacím zkouškám z minulých let. Projděte webové stránky nebo se rovnou poptejte na studijním oddělení. Okruhy, témata a otázky se někdy opakují nebo jsou alespoň velmi podobné.
  • Nezávazně si přijímačky vyzkoušejte. Tuto možnost také některé školy nabízí. Až potom budete skládat přijímací zkoušky naostro, už vás nic nepřekvapí. Otázky se změní, ale prostředí a atmosféra zůstává. I to vám pomůže dosáhnout lepších výsledků.
  • Zúčastněte se přípravných kurzů. Zjistěte, jestli škola, na kterou se hlásíte, tyto kurzy pořádá. Jejich absolvováním získáte cenné pomyslné body k dobru. Seznámíte se s vyučujícími i s prostředím a zjistíte, co vás potom u přijímaček nejspíš čeká a nemine.

Čemu se naopak vyhnout?

Co dělat už víte. Čemu se ale naopak vyhnout? Pojďme se společně podívat na dva důležité body, které jsou pro mnoho studentů často problematické.

  • Nedostatek spánku. Studenti potřebu spánku často podceňují. Raději si po nějakou dobu před přijímacími zkouškami odpusťte zábavu, než abyste kvůli studiu ukrajovali z času, který trávíte odpočinkem a spánkem. Jeho nedostatek totiž kromě jiného způsobuje také poruchy soustředění a snížení výkonu. To je něco, co si před zkouškou určitě rádi odpustíte.
  • Sociální sítě, internet a zábava s přáteli. Je tolik zábavnějších věcí, kterým se můžete věnovat, že? Čas je ale neúprosný. Když budete prokrastinovat příliš často, hrozí, že přípravu nezvládnete. Raději si vytvořte časový plán a dodržujte ho.

Pár slov na závěr

Ať už perfektně stíháte časový plán nebo na poslední chvíli doháníte cenné minuty, pamatujte si, že nejdůležitější je vaše psychická pohoda. Návod na efektivnější přípravu ke zkouškám už máte, ale kdyby se vám náhodou nezadařilo hned napoprvé, svět se nezboří.

Držíme vám palce a přejeme hodně úspěchů při zkouškách i následném studiu.