Kde koupit respirační roušky?

Náročnost
lehke

Téma, které v posledních dnech hýbe celou společností. Všichni o něm mluví, nechybí silné emoce a cílem je jediné – chránit se proti možné nákaze co nejúčinněji, držet si nový typ koronaviru co nejdále od těla. Situace ve středoevropském prostoru se rozhodně nedá nazvat epidemií, ale co není, může brzy být. Vzpomeňme například na vývoj v Itálii na konci února, který v březnu dále pokračuje a počet nakažených neustále stoupá. Může pak být jen otázkou času, kdy se přidají další evropské země. Celosvětově je nakaženo více než devadesát tisíc lidí, jak se tedy chránit nejlépe? Není rouška jako rouška, to je nutné říci úvodem…

Bavlněná nebo papírová rouška? Bohužel, slabá účinnost

Roušky jsou samozřejmě různé, na trhu je k dostání mnoho typů, od těch úplně nejjednodušších až po sofistikované modely, které jsou připravené na 21. století a nabízí opravdu důkladnou ochranu proti zdrojům nákazy. Zatímco rouška z papíru je použitelná maximálně hodinu, díky cirkulaci vzduchu z plic vlhne a prudce se snižuje její účinnost, dostatečně neochrání ani rouška z bavlny nebo lékařská výbava známá z nekonečných televizních seriálů, která se používá běžně na chirurgickém sále. Tyto roušky mohou chránit před řadou různých problémů, ale pozor – jen rouška je málo a nosit by ji měli hlavně již nakažení, kterým zabrání šířit virus dále do okolí (pokud tedy nezamíří okamžitě na příslušné nemocniční oddělení, což je i v jejich vlastním zájmu…).

Koronavirus je onemocněním, které se v řadě příznaků podobá chřipce a přenáší se klasicky – tedy kapénkovou infekcí. Kýchnutí nebo zakašlání znamená snadný přesun viru k dalšímu hostiteli, stačí, aby se kapénky zachytily na rukou a odtud se jim podařilo dostat se ke sliznicím, nejčastěji tedy směrem nosu nebo dutiny ústní. Potud teorie, bude tedy nutná maximální hygiena, nepodcenění dezinfekce rukou, kýchání po celém autobusu nebo čekárně je pak krajně nevhodné. Inkubační doba je poměrně dlouhá a koronavirus se může projevit i za zhruba dva týdny, což je nestandardně dlouhé období proti běžným sezónním respiračním onemocněním.

Netkaná textilie je opravdu málo…

Takzvaná ústenka rozhodně nepostačuje, zabrání jen šíření nákazy u někoho, kdo je prokazatelně infikován. Plátěná rouška je nenakaženým v podstatě k ničemu, ale speciální respirátory proti virům už nabízejí mnohem lepší ochranu. Jde o takzvané N99 a N100 respirátory, službu na jedničku pak odvedou i respirátory z nanovláken, které jsou určeny právě proti nebezpečným virům (dokáží si efektivně poradit až s 99,9 % z nich, jak ostatně dokazuje i odborné testování v laboratorním prostředí). Nanočástice stříbra zachytí mikroorganismy, které po velmi krátké době odumírají. Oproti tomu respirátor typu N95 bohužel nesplňuje podmínky skutečně účinné prevence, podobně jako obličejová maska s aktivním uhlím apod.

Bohužel, ani dražší rouška z kvalitních materiálů není totéž, co úplně obyčejný respirátor. Ten totiž primárně chrání nositele před vnějším prostředím – na ulici, v MHD, v supermarketu, ale i kdekoliv jinde. Respirátory, které jsou opravdu účinné nejen v boji proti virovým infekcím, potom musí prokazatelně splnit přísné podmínky ČSN EN 149.

Virus koronaviru SARS 2 je také velmi malý, podobně jako u běžné chřipky. Rouška si s ním tedy nedokáže efektivně poradit, neboť sama propustí částice i dvojnásobně větší. Lepší je chovat se obezřetně a preventivně.

  • Důležité je také dodržovat hygienu, jen nošení respirátoru není automatickou ochranou proti onemocněním.
  • Důkladné mytí rukou netrvá několik vteřin, ale spíše půl minuty i déle.
  • Zakašlání nebo kýchnutí do kapesníku je ohleduplné i vůči ostatním, kapesník (ideálně papírový) se musí po použití vyhodit.

A v neposlední řadě, ruce, které nejsou důkladně očištěny po pobytu v rizikovém prostředí, se nesmí dotknout sliznic, zejména v oblasti obličeje. Ty jsou velmi citlivé a mohou velmi rychle šířit nákazu do těla, je tedy zapotřebí nejvyšší možné opatrnosti.

DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod
Jak vybrat dárek pro muže? Máme 3 pravidla, jak na to
Žádné strachy, skvělé dárky pro muže existují! Jen to vybírání dá občas zabrat. Proto jsme…
Celý návod
Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu
Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut…
Celý návod
Repasované či předváděcí notebooky a počítače: Žádný problém!
Uvažujete o koupi lepšího a výkonnějšího počítače či notebooku? Určitě jste přemýšleli nad tím, jak…
Celý návod