Jak se starat o šperky, aby vám vydržely věčnost

Náročnost
lehke

Každý den se jimi zkrášlujeme a dělají nám radost. A při správné péči mohou dělat radost i dalším generacím, kterým je přenecháte. A to klidně i takové stříbrné náušnice, o kterých kolují mylné informace, že nic nevydrží a ihned zčernají.

Denní péče

Stejně jako pečujete o sebe nebo o drahé kousky z vašeho šatníku, i šperky si zaslouží hýčkat. Zejména pak ty, které nosíme denně. Každodenní péče není nikterak náročná, jde vlastně pouze o to, dodržovat určité zásady, které samy o sobě a bez vaší námahy dokáží prodloužit životnost blyštícího se kousku.

Jste-li hrdou majitelkou zásnubního prstenu a chystáte se uklízet, zahradničit nebo věnovat se jiným rukodělným činnostem, šperk z vašich rukou nejprve sundejte. A nenasazujte jej dřív, nežli se vám po práci do dlaní vstřebá krém (pokud jej používáte). Opatrní buďte také na řetízky a náušnice, jestliže používáte parfémy a lak na vlasy. Tyto přípravky vás sice zkrášlí, ale vaše šperky mohou nenávratně poškodit. Na noc pak vaše drahé kousky uložte do jednotlivých přihrádek šperkovnice. Rozhodně je nenechávejte na pospas boji s koupelnovou vlhkostí, navíc pohozené v jedné misce s ostatními šperky.

Jednou za čas pěkně z gruntu

Pokud je pro vás každodenní čištění šperků hadříkem zbytečným zdržováním, jednou za měsíc dopřejte svým nejnošenějším klenotům lázeňskou chvilku. Těm stříbrným připravte lázeň z vlažné vody se saponátem, nechte je chvíli odpočívat a pak je dočistěte jemným zubním kartáčkem nebo houbičkou. Následně stačí osušit.

Zejména zlaté šperky, a snubní prstýnky obzvlášť, jsou trochu zhýčkanější a zbožňují bublinkové koupele. Při jejich čištění tak místo kohoutkové vody použijte sycenou vodu, přidejte saponát a nechte šperky užívat si bublinkové očisty. Pak stačí opět těžko přístupná místa dočistit kartáčkem nebo vatovou tyčinkou.

Chcete své šperky rozmazlovat a dopřát jim omlazující kúru, navracející ztracený třpyt? Vyložte skleněnou misku alobalem, nasypte do ní lžíci sody a zalijte horkou vodou. V této lázni nechejte klenoty ležet do vychladnutí vody a voilà, třpytivá krása je zpět!

Jak si ideálně naplánovat víkend v Praze?
Oblíbenost eurovíkendů je stále vyšší, mnoho lidí se s chutí vydá do Paříže, Londýna nebo Říma…
Celý návod
Jak vybrat pohodlné skate boty?
Hodí se pro volný čas, krátké procházky městem i výlety. Jsou zkrátka univerzální, můžete si…
Celý návod
Jaké pánské kalhoty vybrat pro určité události?
Samozřejmě, nejpohodlnější jsou tradiční domácí tepláky, ale když jdeme do společnosti, nebudou určitě oděvem, který…
Celý návod
Jak začít jezdit na koni
Netoužíte vy nebo váš potomek po ničem jiném než vyhoupnout se do sedla? Nikdy není…
Celý návod