Šetřete elektřinou i náklady – se kterou tiskárnou máte vyhráno?

Náročnost
lehke

Není tiskárna jako tiskárna. Při primární investici do nového přístroje je potřeba brát ohled na celou řadu aspektů – aby se koupě vyplatila. Jak najít tu nejhospodárnější variantu právě pro vaši kancelář či domácnost?

Inkoustovou nebo laserovou tiskárnu?

I na typu tiskárny záleží. Přestože jsou inkoustové tiskárny levnější, ty laserové jsou stejně tak oblíbené. Nevýhodou inkoustové tiskárny může být častější výměna inkoustové kazety. Jak tedy vybrat tu pravou? Třeba podle nákladů na tisk – díky kterým se můžete orientovat, samozřejmě s ohledem na vaše potřeby tisku.

A co spotřeba elektřiny?

Kromě nákladů na tisk, které jsou důležité, je třeba sledovat také spotřebu elektřiny – i když tato část se dá do značné míry ovlivnit. Ne vždy platí, že vyšší první pořizovací investice přináší levnější náklady na provoz přístroje. Provoz tiskáren nepatří mezi hlavní parametry tiskáren – nejde o závratné částky. Jak to tedy se spotřebou ve skutečnosti je? Inkoustové tiskárny mají spotřebu do 15 wattů, laserové dokonce například i 0,5 kW. (*zdroj https://www.arecenze.cz/tiskarny/) Tiskárny však mají tu nevýhodu, že mohou čerpat energii při běžném zapojení a spuštění. Proto je vhodné dodržovat naše tipy:

  • tiskárnu na konci dne vypínejte,
  • tiskněte nejlépe vše najednou.

Barevně nebo černobíle?

Co budete tisknout? Náklady a hospodárnost tiskárny určujete i vy – záleží na typu tisku a druhu papíru, stejně jako průběhu a množství tisku. Záleží také na tom, zda se chystáte tisknout barevně nebo černobíle. V případě černobílého tisku se vyplatí koupě velkokapacitních inkoustových náplní, kdy se snižují náklady na tisk. Chcete-li tisknout občasně barevně i černobíle, můžete investovat právě do inkoustové tiskárny. Častý tisk však může být úspornější s laserovou tiskárnou.

A co když…

…chcete kvalitně tisknout fotografie doma?

Pak se hodí tiskárna určená pro fotografie – jen nezapomeňte na koupi kvalitního fotopapíru. Proč se tato varianta vyplatí? Odpadne nutnost nákladného vyvolávání fotografií – a vzpomínky na dovolenou budou v rámečku cobydup!

… chcete tisknout jen občas?

Tak to bude ekonomická inkoustová tiskárna to pravé právě pro vás. Výhodou této tiskárny je, že nemusíte tisknout každý den jako je to u inkoustové tiskárny, kde hrozí zaschnutí inkoustu v tiskárně, když ji dlouho nepoužíváte. Kvalita tisku se pak může lišit podle náplní a typu papíru.

… chcete tisknout, skenovat a kopírovat?

Doma i v kanceláři v tomto případě udělá skvělou službu multifunkční inkoustová tiskárna v nižší cenové relaci. Vysoké rozlišení tisku vás překvapí.

… tisknete velké množství dokumentů a na rychlosti vám záleží?

Tak to je vhodné sáhnout po skutečně kvalitní LED tiskárně. S nejvyšší rychlostí tisku zvládnete hravě práci i dobrou kávu – jen je potřeba počítat s vyšší investicí.

Jak tedy objevit tu pravou tiskárnu? Porovnejte očekávanou investici, náklady na tisk, provozní náklady a papíry s potřebami tisku. Jedině tak najdete tiskárnu, která vám udělá dobrou službu a ušetří vám mnoho starostí i peněz. I tisk může být hračka. Nebo hra?

Ukončení podpory Windows 7: Vše, co potřebujete vědět
Společnost Microsoft nedávno oznámila, že dne 14. ledna 2020 oficiálně zahájí fázi konce podpory (end of life)…
Celý návod
Internetové překladače, které vám spolehlivě přeloží text do češtiny a naopak
Čas od času se stane, že potřebujete zhotovit kvalitní český, nebo cizojazyčný překlad. Jak se…
Celý návod
Tip pro školy: jak vybrat projektor?
Na co budete promítat? Z jaké vzdálenosti? Jakou svítivost projektoru potřebujete? Vybrat projektor do školy se…
Celý návod
Jak potenciálně ušetřit s užitím autokamery?
Šetříte si do prasátka na dovolenou? S kamerou do auta zajistíte, aby vám vaše úspory zůstaly.…
Celý návod