Jak vypadají nejvýznamnější škůdci pokojových rostlin

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Okamžitě
Cena
Do 200 Kč

I pokojové rostliny mohou trpět různými nemocemi a chorobami, do nichž patří také napadení nějakým škůdcem. Napadené rostliny se ale nemusíte hned zbavovat, správným postupem a péčí ji můžete ještě zachránit. Nejdříve je ale potřeba vědět, proti jakému nepříteli stojíte, proto musíte škůdce nejprve identifikovat, než se s ním pustíte do boje.

1

Listová mšice

 • Jak vypadá: Jedná se o zčásti okřídleného živočicha, který se velmi rychle šíří. Nejčastěji má zelenou nebo černou barvu. Mšice jsou často specializované podle druhu rostliny.
 • Co způsobuje: Mšice sají z listů rostlin v místech, kudy si rostlina vede vodu. Důsledkem toho nemá dostatek vláhy, listy se deformují a rostlina následně odumírá. Napadené jsou tedy především listy, ale projeví se také černým zabarvením, způsobeným houbami, které žijí s mšicemi v symbióze.
 • Jak se jí zbavit: Na mšice lze nasadit užitečné živočichy, jako jsou zlatoočky, lumci nebo bejlomorky. Při mírnějším napadení postačí rostlinu osprchovat studenou vodu, popřípadě aplikovat postřik z draselného mýdla.
2

Červcovití

 • Jak vypadá: Červcovití jsou velmi rozšířenou čeledí, která obsahuje velký počet druhů. Patří sem například štítenky, vlnatí a mazlaví červci. Prvotní vývojové fáze jsou velmi nepatrné, proto lze bojovat až s dospělými jedinci červců.
 • Co způsobuje: Každý druh způsobuje mírně odlišné poškození rostliny, ale obecně se napadení pozná podle menšího vzrůstu rostliny. Červcovití totiž sají šťávy z rostliny a ta poté málo roste. Rovněž na nich lze najít černé povlaky způsobené houbami, které jsou průvodním jevem napadení rostliny.
 • Jak se jich zbavit: Jako první setřete škůdce z rostliny jemně, ale pořádně. Rovněž ji přestěhujte do míst, kde je více světla a chladněji. Velké rostliny lze postříkat postřikem z draselného mýdla. Nasadit lze i užitečné živočichy, jako jsou lumci.
3

Svilušky

 • Jak vypadají: Jedná se drobné roztoče, kteří rostliny napadají převážně v zimním období, kdy je v místnosti teplo a sucho od topení.
 • Co způsobují: Napadeny jsou převážně listy, ze kterých svilušky sají vodu. Ty jsou tedy v důsledku zažloutlé, jejich líc je šedý a pergamenový a mohou opadávat. Druh svilušky chmelové navíc poznáte podle pavučinky, která se táhne po povrchu listu.
 • Jak se jich zbavit: Na svilušky si vystačíte se zvýšením vlhkosti vzduchu. Nejlépe tedy rostlinu zalít a poté přiklopit nějakým poklopem. Svilušky samy odumřou. Popřípadě na ně můžete nasadit lumky nebo dravé roztoče. Rostlinu lze postříkat i roztokem draselného mýdla.
4

Molice

 • Jak vypadají: Molice vypadají jako malé drobné bílé mušky, které vylétávají z rostliny, jakmile se jí dotknete. Nejvíce přebývají na rubu listu a to jak dospělé molice, tak jejich larvy.
 • Co způsobují: Listy rostliny napadené molicemi, mají na líci žluté tečky a opadávají. Na rostlině lze také rozeznat houbovou čerň.
 • Jak se jich zbavit: Rostlinu stačí přesunout na chladnější a sušší stanoviště a molicemi by samy měly odumřít. Popřípadě na ně lze nasadit lumky, které je vyhubí.
5

Třásněnky

 • Jak vypadají: Třásněnky jsou větší hmyz s dlouhými úzkými křídly, na jejichž konci jsou třásně. Larvy jsou drobné a zeleně zbarvené. Dospělí jedinci se vyskytují v malém počtu, proto je napadení rostliny těmito škůdci hůře rozpoznatelné. Mají bílo-žlutou barvu s černým pruhem.
 • Co způsobují: Třásněnky pijí z rostliny šťávu, proto jsou na listech patrné vpichy a stříbřité potažení. Napadení je podobné tomu, co způsobují svilušky.
 • Jak se jich zbavit: Rostlinu je dobré osprchovat a poté zvýšit vlhkost v místnosti, kde se nachází, nebo na ni položit poklop. Na třásněnky platí také nasazení užitečných živočichů, jako jsou draví roztoči nebo zlatoočky.
DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod
Jak vybrat dárek pro muže? Máme 3 pravidla, jak na to
Žádné strachy, skvělé dárky pro muže existují! Jen to vybírání dá občas zabrat. Proto jsme…
Celý návod
Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu
Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut…
Celý návod
Kde koupit respirační roušky?
Téma, které v posledních dnech hýbe celou společností. Všichni o něm mluví, nechybí silné emoce a…
Celý návod