Jak správně pečovat o pokojové květiny

Náročnost
lehke
Potřebný čas
cca 30 minut
Cena
0 – 200 Kč

Domovy bez rostliny vypadají opuštěně a prázdně, jenomže jak si poradit, když na pěstování květin nemáte vlohy? Péče o pokojové rostliny není zase tak složitá, když víte, jak na to. Nepotřebujete na to mít žádné speciální vybavení, pouze základní vědomosti, jak při instalování květin do vašeho domova postupovat a především, mít informace o dané květině. Ať se totiž o květinu budete starat sebelíp, v případě, že o ni nebudete pečovat správně podle jejích potřeb, se vám neodmění jinak, než uhynutím nebo škůdci.

1

Musíte vědět původ květiny

Nejčastějším důvodem úhynu pokojové květiny je nesprávná péče vzhledem k jejímu původu. Jinou péči potřebují rostliny pocházející z pouští, jinou ty ze subtropů. V základu lze domoviny rostlin dělit na:

 • Pouště a polopouště – rostliny z těchto míst poznáte podle jejich silných listů, díky kterým nepotřebují tolik zalévat. Na přemíru vody reagují hnitím a chorobami. Mají rády přímé sluneční světlo a suchý vzduch. Jedná se například o sukulenty a kaktusy.
 • Subtropy s vlhkou zimou – rostliny jsou tvrdolisté a stálezelené. Přes léto těmto rostlinám vyhovují vyšší teploty kolem 25°C se suchým vzduchem, v zimě preferují vlhko a teploty kolem 10°C. Jedná se například o citrusy nebo eukalypty.
  Stepi a suché lesy – v těchto oblastech se daří velkému počtu květin, které vesměs potřebují mírně vlhký vzduch a pravidelné zalévání. Výjimkou jsou například gerbery nebo pelargónie, jejichž některé druhy potřebují klidovou fázi a v zimě se tak skoro nezalévají ani nehnojí a skladují se v teplotách kolem 8°C.
 • Subtropy – rostlinám ze subtropů vyhovují slunná stanoviště bez přímého slunečního svitu s teplotami kolem 16°C a mírnou vzdušnou vlhkostí. Jedná se například o určité druhy orchidejí.
 • Tropické lesy – péče o tyto rostliny je trochu náročnější. Potřebují celoročně teplotu minimálně 18°C, vysokou vzdušnou vlhkost a stejnoměrně vlhkou půdu. Jedná se například o různé druhy bergenií, kapradiny, fíkovníky.
2

Zhodnocení rostliny při její koupi

Před koupí rostliny byste si vždycky měli položit základní otázky:

 • Hodí se tato květina k mému vybavení bytu?
 • Jak hodně je náročná na péči?
 • Mohu jí zajistit dobré podmínky?
 • Jak bude nakonec velká?
 • Je úplně zdravá?
3

Faktory vhodného stanoviště

Tam, kam rostlinu postavíte, by měly panovat pro ni vhodné podmínky. V každém stanovišti na rostlinu působí mnoho faktorů, které byste měli zhodnotit z hlediska potřeb dané rostliny.

 • Faktor světla – stejně jako v přírodě se podle světla i v pokoji dělí na slunná, polostinná a stinná, podle toho, kolik přímého slunečního světla na ně dopadá.
 • Faktor tepla – podle původu rostliny byste měli zhodnotit, kolik tepla rostlina potřebuje. Krátkodobě lze rostliny skladovat i mimo jejich přirozenou teplotu, ale z dlouhodobého hlediska to není pro zdraví rostliny dobré. Pozor byste si měli dávat také na to, abyste květinu nepostavili do průvanu.
 • Faktor půda – z půdy si rostliny berou živiny, a proto hraje důležitou roli v jejich správném rozvoji. Dobré jsou různé substráty a hnojivové směsi, vždy s ohledem na druh rostliny.
 • Faktor voda – všechny květiny potřebují zalévat, ovšem některé méně často, než jiné. Základem je zalévat ale všechny vodou alespoň chvíli odstátou o pokojové teplotě a to tak, abyste rostlině nenamočili listy.
 • Faktor vlhkost vzduchu – v obytných místnostech je obecně nízká vlhkost vzduchu, především v zimním období, kdy se topí. To ale nemusí vyhovovat rostlinám. Vzdušnou vlhkost lze ale snadno zvýšit několik způsoby. Například lze nad topení dát misku z vodou, která se postupně bude odpařovat, nebo lze rostlinu postavit na mřížku, pod kterou bude miska s vodou, čímž se tak odpařená vlhkost bude dostávat přímo k rostlině.
Jak na správné umytí oken?
Domácí práce nejsou pro většinu lidí nic příjemného, některé z nich dokonce baví jen opravdové fajnšmekry.…
Celý návod
Jak vytvořit skrytou magnetickou nástěnku ve zdi
Vytvořte si doma nebo kanceláři neviditelnou magnetickou nástěnku na zeď. Jak? Část zdi natřete magnetickou…
Celý návod
Jak vybrat interiérové dveře do domu či bytu?
Uvažujete pořídit si do vašeho bytu či rodinného domu nové dveře? Chcete, aby dokonale ladily…
Celý návod
Jak na pohodlný a bezpečný přístup do objektu bez klíčů?
V zájmu udržení bezpečnosti ve společných prostorách bytového domu musí jeho obyvatelé dbát na uzamykání…
Celý návod