Jak správně sbírat bylinky a léčivky

Náročnost
lehke
Potřebný čas
30 minut a více
Cena
Do 50 Kč

Naši předkové sázeli svoje zdraví na přírodní zdroje. Sami si sbírali léčivé rostliny, připravovali si je a aplikovali podle potřeby. I dnes jsou mnohé léky a přípravky, které můžete koupit v lékárně, založeny na přírodní bázi, ale přeci jen je to něco jiného, než opravdu přírodní léky. U bylinek máte jistotu v tom, co do svého těla vpravujete, navíc většina postupů je léty ne-li staletími prověřená. Bylinky jsou přírodní a spolehlivý zdroj zdraví, připravte si je tedy také a používejte je během celého roku.

1

Jak bylinky hledat

Především záleží na tom, jaké bylinky vlastně hledáte. Každá bylina má svá specifika a ta platí i na jejich stanoviště. Zatímco některé mají rády vlhko a najdete je tedy při potocích nebo stojatých vodách, některé preferují větrná stanoviště na kopcích. Hledat léčivé rostliny byste měli podle:

  • Charakteristiky dané byliny – každá léčivka má svá specifika a půdu, která jí vyhovuje.
  • Podle ročního období – zkontrolujte si, kdy vlastně léčivka roste a kdy je nejvhodnější ji sbírat.
  • Vzhledu dané byliny – vždy si nastudujte, jak rostlina vypadá a s jakým jiným druhem je možno si ji splést. Vždycky byste měli vědět, pro jakou léčivku si jdete.
2

Jak bylinky sbírat

Bylinky a léčivé rostliny je možno sbírat ve volné přírodě, ale také na zahradě, kde vám určitě některé druhy rostou. Při jejich sběru se musíte zaměřit na to, co z rostliny chcete sbírat:

  • Kořen a oddenek – při sběru oddenku a kořene je lepší si zjistit, jak velké kořeny daná bylinka má a v případě, že rostou hlouběji, byste měli rostlinu podkopnout mírně lopatkou, abyste měli jistotu, že ji ze země dostanete celou.
  • Nať, listy – natí se myslí nadzemní část rostliny, tedy v podstatě všechno kromě kořene. Sbírat lze i jednotlivé listy.
  • Květy – v případě, že chcete sbírat květy, zjistěte si, kdy bylinka kvete.
3

Na co si dát při sběru pozor

Když vyrazíte sbírat bylinky, musíte dávat pozor především na:

  • Místo, kde hledáte – bylinky není vhodné sbírat u silnice, v místech, kam lidé chodí venčit psi, či v jiném rušném prostředí. Nejvhodnější jsou pro sběr lesy nebo louky, kde se bylinky nacházejí volně. Předem si ovšem zjistěte, zda-li místo, kam se pro rostliny chystáte, není uměle hnojeno.
  • Jaké rostliny sbíráte – když bylinu sbíráte, měli byste si být jistí, že se jedná o daný léčivý druh. Některé léčivky mohou být podobné květinám neléčivým ba dokonce jedovatým. Vždy mějte jistotu, jinak rostlinu nesbírejte. Navíc se vždy přesvědčte, že bylinku, kterou chcete utrhnout, můžete ve volné přírodě sbírat, některé jsou zákonem chráněné.
  • Jak s rostlinami zacházíte – když sbíráte bylinky na místě, kde jich je víc, nikdy netrhejte všechny rostliny. V zájmu zachování daného stanoviště je nutné, nechat na místě několik rostlin, aby se samo obnovilo. Rostliny stříhejte nůžtičkami nebo kleštičkami a ukládejte je do vzdušného košíku nebo papírového sáčku. Igelitové tašky se zapařují a nejsou vhodné.
Máte na zahradě studnu? A víte, jak zjistit nezávadnost této vody?
Studna není tou nejlevnější záležitostí, ale pokud máte pozemek či zahradu tak se vám začne…
Celý návod
Krok za krokem: Jak postupovat při rizikovém kácení stromů?
Pokud potřebujete na svém pozemku více světla či z bezpečnostních důvodů potřebujete pokácet rizikovou dřevinu,…
Celý návod
Jak zjistit kvalitu pitné vody?
Bez vody z kohoutku si už nedokážeme ani zdaleka představit náš běžný den. Vodu používáme…
Celý návod
Kde rychle sehnat peníze, když zaklepe na dveře nečekaný výdaj?
Půjčka je dostupná širokému spektru zájemců, někdy stačí jen minuty – online vyřízení je formalita.…
Celý návod