Šrouby – Nejdůležitější součástky každé úspěšné montáže

Náročnost
lehke

Pakliže jste se rozhodli například k montáži skříně či přivrtání poličky na stěnu, poté se rozhodně neobejdete bez šroubů, které jsou neoddiskutovatelně nejdůležitějšími pomocníky při takovýchto a podobných činnostech. Avšak vybrat si vhodný šroub, který byste mohli při montáži využít, není zas tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát – šrouby se totiž dělí hned podle několika kritérií. Pojďme si tedy říct, jak postupovat při výběru vhodného šroubku.

Základem úspěchu je zvolení správného průměru a stoupání závitu. Nejvíce klíčové je pak to, aby velikost vnitřního závitu šroubu plně korespondovala s průměrem vnitřního závitu otvoru, do nějž ho máte v plánu umístit. Průměr závitu šroubu, nejčastěji uváděný v milimetrech, je přitom možno odvodit z názvu šroubu. M3 například značí šrouby se závity o průměru cca 3 mm, M pak znamená, že se jedná o metrický závit. Někdy je nicméně tento údaj uváděn i v palcích. 

Hlava šroubu rozhoduje o tom, jaký šroubovák budete potřebovat 

Dalším faktorem, jenž je nutno při výběru šroubů zohlednit, je druh hlavy. Ta může mít hned několikero podob – může být například válcová, kuželová, kulatá nebo případně šestihranná. Možná ještě důležitější je se ujistit, jaký tvar má drážka nacházející se na hlavě šroubu. Ne každá drážka totiž půjde přišroubovat zrovna tím šroubovákem, který máte u vás doma. 

Jmenovitě se drážky dělí na plochou, imbusovou, čtvercovou a křížovou. Přesně stejné názvy poté nesou i šroubováky, jimiž se dají tyto šroubky přimontovat do otvoru. Dále se lze setkat též s podruhy výše uvedených drážek – můžete si tedy pořídit kupříkladu šroub s drážkou Pozidriv, která je poddruhem křížové drážky, nebo šroub s drážkou Torx, jež má zas nejblíže k té imbusové. 

Kde si pořídit ty nejkvalitnější a cenově nejdostupnější šrouby? 

Aby toho nebylo málo, tak šrouby lze vybírat též podle použitého materiálu na jejich výrobu. V tomto případě se můžete rozhodovat mezi polyamidovými, plastovými, mosaznými, ocelovými či nerezovými šrouby. Nutné je též zvolit vhodnou délku šroubu – ta se přitom může pohybovat v rozmezí od 2 mm až po 1000 mm, kterak dlouhá může být závitová tyč. Krom klasických šroubů a závitových tyčí si dále lze obstarat i šrouby s okem, šrouby s háčkem, montážní spojky nebo dorazové šrouby. 

Kde si všechny výše zmiňované šrouby pořídit? Věřte tomu, nebo ne, ale všechny je můžete sehnat na jednom jediném místě – konkrétně na e-shopu původem polského výrobce TME, který ale své pole působnosti rozšířil už prakticky do celého světa. Spolehnout se samozřejmě můžete na jejich vysokou kvalitu a pevnost, všechny splňují normy ISO a DIN. Dále o kvalitě firmou TME nabízených šroubů svědčí i to, že jsou vyráběny těmi nejznámějšími výrobci (Bossard apod.). V neposlední řadě zajisté potěší i jejich nízká cena. 

Instalace a zapojení přímotopu Ecoflex: Kompletní průvodce
Pořídili jste si do domácnosti elektrický přímotop značky Ecoflex a potřebujete poradit, jak ho správně…
Celý návod
Jak vybrat vhodné bydlení pro rodiče na stáří
Při výběru vhodného bydlení pro rodiče na stáří je důležité zvážit několik klíčových aspektů, aby…
Celý návod
Kůlna na nářadí nebo estetický úložný prostor pro všechno!
Kdo má dům se zahradou, ten to ví. Jako není ohně bez kouře, není ani…
Celý návod
Jak na servis a likvidaci zahradní techniky
Potřebujete opravit svého zahradního pomocníka? Odborný servis zahradní techniky, ať už jde o sekačku, traktůrek,…
Celý návod