Tip pro školy: jak vybrat projektor?

Náročnost
lehke

Na co budete promítat? Z jaké vzdálenosti? Jakou svítivost projektoru potřebujete? Vybrat projektor do školy se může zdát složité. Není to tak. Ve skutečnosti stačí dodržet pár zaručených tipů a nemůžete udělat chybu.

S projektorem je to podobné jako třeba s oblečením. Jiné si vezmete na svatbu, jiné na sobotní úklid a ještě jiné na vysokohorský trek. Stejně tak si před koupí projektoru do školy potřebujete ujasnit pár věcí, abyste měli skutečně přístroj, jaký potřebujete. Existuje kategorie největších projektorů (pro divadla nebo kina) a kategorie středních (pro přednáškové sály a kulturní domy), ale vy budete nejspíš vybírat mezi produkty vhodnými do menšího prostoru – takového jako je školní učebna.

Na co budete promítat?

Ve školách se setkáváme s projekcí na běžnou tabuli, plátno nebo interaktivní tabuli. Variantu promítat na obyčejnou tabuli nedoporučujeme. Klasická tabule má vysoký lesk a odrazivost a proto se může stát, že by všechny v učebně nepříjemně oslňovala. Druhá varianta: promítat na plátno je bezesporu skvělou variantou. Plátno je pro projekci určené a promítaný obraz na něm bude vypadat skvěle. Pro školy má ovšem jednu nevýhodu. Dá se na něm opravdu jen promítat. Nijak do obrazu nemůžete vstupovat, dopisovat ani interaktivně zasahovat. Nejlepší promítací plochou pro školy jsou proto určitě interaktivní tabule. Žáci interaktivní tabule milují, rádi s nimi pracují a výuka je názornější.

Jakou projekční vzdálenost vybrat?

K interaktivní tabuli vybírejte projektory s krátkou nebo ultrakrátkou projekcí. Tyto projektory jsou pro interaktivní tabule speciálně navržené. Eliminují stínění a také oslňování způsobené odrazem světla od tabule. Projektor ve škole má vysokou vytíženost a proto je určitě nejlepší volit z osvědčených a kvalitních značek. České školy mají výbornou zkušenost s projektory značky BenQ. Jsou oblíbené pro svou vysokou kvalitu, snadné ovládání a perfektní obraz. 

Jak projektor nainstalujete?

Zvažte, kam projektor umístíte. V principu lze projektor položit na pevnou podložku (stůl, polička apod.), nebo zavěsit pomocí držáku. První variantu (tedy položit na stůl) ve školství určitě nedoporučujeme. Představte si všechny ty zvídavé děti, které by o přestávce chtěly vyzkoušet, jak že to vlastně ten projektor funguje? Proto určitě doporučujeme držák. Při výběru vhodného držáku potřebujete znát výšku stropu a typ konstrukce stropu nebo stěny.

Pamatujte, že u pylonové tabule nelze instalovat projektor pro krátkou a ultrakrátkou projekční vzdálenost přímo na stěnu nad ni. V takovém případě potřebujete speciální držák rovnou na tabuli. Existují i specializované firmy, které se zabývají prodejem a přímo i profesionální montáží projektorů (popřípadě celých interaktivních sestav). Velký výběr kvalitních projektorů (ale i tabulí, speciálních sad a dalšího vybavení pro školy) jsme našli na webu consulta. Tato firma zajišťuje i profesionální montáže a je také držitelem heuréka certifikátu Spolehlivý eshop.

Ukončení podpory Windows 7: Vše, co potřebujete vědět
Společnost Microsoft nedávno oznámila, že dne 14. ledna 2020 oficiálně zahájí fázi konce podpory (end of life)…
Celý návod
Šetřete elektřinou i náklady – se kterou tiskárnou máte vyhráno?
Není tiskárna jako tiskárna. Při primární investici do nového přístroje je potřeba brát ohled na…
Celý návod
Internetové překladače, které vám spolehlivě přeloží text do češtiny a naopak
Čas od času se stane, že potřebujete zhotovit kvalitní český, nebo cizojazyčný překlad. Jak se…
Celý návod
Jak potenciálně ušetřit s užitím autokamery?
Šetříte si do prasátka na dovolenou? S kamerou do auta zajistíte, aby vám vaše úspory zůstaly.…
Celý návod