Velikost, výkon, váha: a na co ještě brát zřetel při výběru notebooku?

Náročnost
lehke

Přišel čas na koupi nového notebooku? Překvapilo vás, jak je široká nabídka, kolik typů, modelů a značek nabízí český trh? Ano, je toho docela dost a vybrat ten pravý, přesně podle vašich potřeb a požadavků, může být pro běžného uživatele, který v noteboocích zrovna „nejede“ a nesleduje novinky, docela oříšek. Ne vždy však platí, že ten nejdražší, je pro vás ten nejlepší.

K čemu a kde budete notebook používat?

Základním pravidlem při „dobré koupi“ notebooku je, přesně si vymezit, k jakým účelům ho budete používat a kolik peněz můžete investovat. Je jasné, že jiné nároky má na svůj notebook špičkový manažer firmy, reklamní grafik či student, který se svým „compem“ neustále cestuje. Jiný notebook samozřejmě potřebujete, co by zarytý hráč her a po jiném stroji sáhne paní účetní. Pak je zde také velmi rozšířená kategorie, která je často nazývána domácnost, kancelář, škola. Když se nyní oprostíme od detailních parametrů, které se řeší v řadě odborných testů, jsou zde tři základní kritéria, která je dobré při výběru, abyste byli se svým novým notebookem spokojeni, mít na zřeteli.

Přenosné mini notebooky mohou mít i displej jen 10 palců a systém android, Windows či iOS.

Velikost, výkon a váha

Začněme u velikosti notebooku, kterou určuje především velikost monitoru. Malé cestovní notebooky, které jsou lehké a nezabírají mnoho místa, mají obvykle velikost monitoru 12 nebo 13 palců. Dle investovaných peněz jsou tenčí a tenčí a také mají kvalitnější použité materiály a technologie, aby byly na cestách odolnější proti otřesu. S velikostí úzce souvisí i váha. Cestovní notebooky jsou koncipovány tak, aby byly co nejtenčí a tedy i nejlehčí. K tomu je přizpůsobena i technologie baterie, aby byla lehká a na cestách dlouho vydržela. Speciální nároky mají na své notebooky hráči her. Zde nezáleží na váze, ale naopak je požadován vysoký výkon procesoru a grafické karty. U herních „noťasů“ jsou preferovány i větší displeje, milovníci her obvykle zvolí notebooky s monitorem 15 nebo 17 palců. Další samostatnou kategorií jsou stále oblíbenější notebooky Mac společnosti Apple (tzv. MacBooky), které nacházejí své příznivce i mimo okruh manažerů, grafiků či lidí z hudební branže.

MacBooky jsou spolehlivé a kvalitní notebooky s výdrží baterie až 10 hodin.

Zlatá střední cesta

Velmi rozšířenou kategorií, a trh s notebooky je na ni i důkladně připraven, je domácnost, kancelář, škola. Zde je skutečně nejlepší jít zlatou střední cestou, protože v této kategorii opravdu nepotřebujte, abyste mohli notebook s úspěchem užívat, nejlehčí, nejmenší, největší ani nejvýkonnější stroj. Zde je spíš důležité zamyslet se nad kvalitou a poohlédnout se po značkách, které jsou spolehlivé a dlouhodobě bez reklamací. Ve finále naší úvahy jsme se dostali ke klíčovému parametru notebooků, ale vlastně každého produktu, a tím je kvalita.

Spolehlivost a kvalita jdou ruku v ruce

V hodnocení spolehlivosti přenosných počítačů byla na základě studie organizace Consumer Reports vyhodnocena jednoznačně značka Apple, která na trh dodává notebooky MacBook Air, MacBook Pro a MacBook, jež svými vlastnostmi pokrývají veškeré potřeby i těch nejnáročnějších uživatelů. Druhé místo patří u nás méně známému Samsungu a pak následuje překvapivě značka Acer.

Notebook MacBook Pro je výkonnější, než kdy předtím a disponuje 15,4 palcovým displejem Retina.

Jestliže chcete vědět vše o noteboocích Apple, nejvhodnějším řešením se zastavit za oficiálním prodejcem značky Apple společností iSTYLE v Praze, Brně nebo Ostravě.

Jak potenciálně ušetřit s užitím autokamery?
Šetříte si do prasátka na dovolenou? S kamerou do auta zajistíte, aby vám vaše úspory zůstaly.…
Celý návod
Jak správně vybrat webhosting
Vybrat poskytovatele hostingu se leckomu může zdát jako primitivní úkol. Buď si nechá něco doporučit,…
Celý návod
Jak na ošetření kovů?
Jedním ze základních požadavků moderní doby je trvanlivost výrobků, té může být dosaženo jen kvalitním…
Celý návod
Jak na čištění obilí?
K čištění obilí slouží vysoce výkonné čističky obilí a zrnin, které jsou zkonstruovány pro velké zatížení…
Celý návod