Jak vybírat a dekorovat vánoční osvětlení?

Náročnost
lehke

Připravujete se na vánoční svátky, chcete mít byt, nebo dům osvětlený a nadekorovaný jako z obálky časopisu o bydlení, ale nevíte, jak toho dosáhnout? Nemusíte věšet hlavu- i bytoví designéři jsou pouze lidé a pokud se budete řídit několika základními pravidly, pak se ke kvalitě jejich práce v oblasti návrhu vánočního osvětlení určitě minimálně přiblížíte.

Jaký typ vánočního osvětlení vybrat?

Nejrůznější vánoční světýlka na vánoční stromeček, která známe z dřívějších dob, mají svou nepřekonatelnou krásu, ale každý z nás si jistě pamatuje na peripetie s popraskanými žárovkami a popálenými prsty při jejich výměně. V dnešní době jsou prakticky všechny vánoční svítící řetězy, ale i jiné prvky vánočního osvětlení vyrobené z LED diod, které mají velkou spoustu výhod.

Jedná se především o úsporu elektrické energie (LED diody jsou o 80- 90 % úspornější, než klasické žárovky), jejich životnost (běžně udáváno 50 000 hodin svícení), odolnost vůči poškození a bezpečnost (vánoční osvětlení s LED diodami pracuje s nízkým napětím, které nemůže ublížit Vám, dětem, ani psům, nebo kočkám).

Jak vánoční osvětlení umisťovat, abychom dosáhli kýženého efektu?

Již při nákupu vánočního osvětlení myslete na celkové ztvárnění vnitřních i venkovních částí domu. Pokud bude daná světelná vánoční dekorace určena pouze pro vnitřní použití, pak dostačuje splnění stupně krytí IP 20 (pro venkovní prostředí je nutno volit voděodolné osvětlení s krytím IP 44, nebo vyšším). Snažte se vánoční osvětlení ladit do jedné barvy (nejčastěji studeně, nebo teple bílá), případně jedné hlavní barvy a druhé doplňkové barvy.

Samotná světýlka se snažte zkombinovat s ostatními vánočními dekoracemi (teple bílá barva osvětlení je mírně nažloutlá a skvěle se doplňuje především se zlatými doplňky; studeně bílá barva osvětlení je čistě bílá a hodí se k ní především stříbrné doplňky). Pokud chcete udělat radost především dětem, pak volte pestrobarevné vánoční řetězy a jiné světelné dekorace.

Jak na správné umytí oken?
Domácí práce nejsou pro většinu lidí nic příjemného, některé z nich dokonce baví jen opravdové fajnšmekry.…
Celý návod
Jak vytvořit skrytou magnetickou nástěnku ve zdi
Vytvořte si doma nebo kanceláři neviditelnou magnetickou nástěnku na zeď. Jak? Část zdi natřete magnetickou…
Celý návod
Jak vybrat interiérové dveře do domu či bytu?
Uvažujete pořídit si do vašeho bytu či rodinného domu nové dveře? Chcete, aby dokonale ladily…
Celý návod
Jak na pohodlný a bezpečný přístup do objektu bez klíčů?
V zájmu udržení bezpečnosti ve společných prostorách bytového domu musí jeho obyvatelé dbát na uzamykání…
Celý návod