Jak vymalovat interiér podle charakteru místnosti

Náročnost
stredni
Potřebný čas
30 minut a více
Cena
0 – 1500 Kč

Vybrat barvu stěn bytu není jednoduchá záležitost. Rozhodně by se neměla řídit jenom oblíbeností nebo averzí majitele, i když to samozřejmě jistou roli má. Vliv má ale obecně více faktorů, které je potřeba zohlednit předtím, než se definitivně rozhodnete, jakou podobu svému domovu dáte.

1

Optické zvětšení prostoru

Je místnost malá nebo velká? Má jedno okno nebo jich má víc? Je potřeba nějak s místností opticky pracovat nebo to nemá vliv? V případě, že místnost, kterou se chystáte vymalovat, je menšího charakteru, je dobré vybrat takovou barvu, která umí pracovat s prostorem a opticky ho zvětší. Pokoj se potom bude zdát vzdušnější a větší, nebude působit stísněně. Základem toho je:

  • Světla barva – když chcete prostor otevřený a jasný, musíte volit světlé barvy nebo ne tak syté. Vhodná je například broskvová, žlutá, krémová a oranžová či medová, jednoduše teplé barvy, které působí pozitivně. Samozřejmě lze zvolit i barvy jiných odstínů, jako jsou červená, modrá, zelená nebo třeba hnědá, ale vždy v jejich světlejší variantě.
  • Malý vzor na stěně – pokud máte rádi na stěnách více než barvy a chcete místnost vymalovat se vzory na stěnách, zaměřte se na ty drobnější, které nebudou pokoj tísnit.
  • Malba jen některých stěn – vymalovat můžete také jenom jednu stěnu. V případě, že malujete dvě, máte dvě možnosti – vymalovat stejnou barvou stěny vedle nebo naproti sobě. I to je velmi efektivní, když chcete prostor zvětšit.
  • Bílý strop – bílý strop evokuje pocit otevřeného prostoru.
2

Optické zmenšení prostoru

Především staré domy a byty mají naopak problém s velkým prostorem, ve kterém se všechno ztrácí. Příliš velká místnost vypadá neútulně, prázdně a všechno se v ní rozléhá. I to lze změnit jinou barvou stěn, která si poradí s příliš velkým prostorem a zmenší ho. Pro zmenšení pokoje použijte:

  • Tmavé nebo teplé barvy – není nutné sahat přímo po temných odstínech, postačí sytější barvy, jako jsou červená, tmavě zelená či sytě modrá.
  • Malbu ne až po strop – v případě, že místnost má až moc vysoký strop, můžete ho opticky přiblížit tak, že stěny nebudete malovat až úplně ke stropu, ale skončíte v linii cca pět centimetrů pod ním.
  • Velké vzory – zmenšit prostor lze také velkým vzorkem na stěnách, který je opticky přiblíží.
3

Barva podle funkce prostoru

Dalším důležitým hlediskem je, o jakou místnost se jedná. Jiné barvy jsou vhodné pro kuchyňské prostory, jiné pro obývací pokoj či pro ložnici. Barvy musíte vybírat tedy i s ohledem na to, jak danou místnost budete využívat.

  • Ložnice – jelikož se jedná o místnost, kde budete spát a odpočívat, měla by takové činnosti odpovídat i barva. Odstíny je potřeba volit umírněnější a ne moc syté. Vhodné barvy do ložnice jsou modrá, fialová, zelená a broskvová.
  • Obývací pokoj – jelikož zde se bude odehrávat většina společenských akcí, barvy by neměly být rušivé. Vyvarovat byste se měly sytým odstínům a agresivním barvám, jako je červená. Lepší jsou barvy pastelové a živé, volte tedy například zelenou, žlutou, světle hnědou, teplé medové odstíny.
  • Kuchyně – z kuchyně by mělo vyzařovat teplo domova, zde se připravují pokrmy a u stolu se schází rodina. Proto je opět lepší volit barvy teplého charakteru, které budou efektivně přibližovat teplo domova. Vhodné jsou rovněž různé odstíny vínové a růžové.
Jak na správné umytí oken?
Domácí práce nejsou pro většinu lidí nic příjemného, některé z nich dokonce baví jen opravdové fajnšmekry.…
Celý návod
Jak vytvořit skrytou magnetickou nástěnku ve zdi
Vytvořte si doma nebo kanceláři neviditelnou magnetickou nástěnku na zeď. Jak? Část zdi natřete magnetickou…
Celý návod
Jak vybrat interiérové dveře do domu či bytu?
Uvažujete pořídit si do vašeho bytu či rodinného domu nové dveře? Chcete, aby dokonale ladily…
Celý návod
Jak na pohodlný a bezpečný přístup do objektu bez klíčů?
V zájmu udržení bezpečnosti ve společných prostorách bytového domu musí jeho obyvatelé dbát na uzamykání…
Celý návod