Jak plnohodnotně využít v domácnosti citrón

Náročnost
lehke
Potřebný čas
30 minut a více
Cena
0 – 20 Kč

Ovoce z teplých krajin, které u nás zevšednělo a při dobrých podmínkách se dá vypěstovat i doma. Citróny jsou plné vitamínu C a jsou proto vhodným doplňkem pro naše zdraví. Kromě toho mají ale citróny také čistící a dezinfekční účinky a jejich vůně je velmi libá. Využití citrónů v domácnosti je snadné a hlavně také levné řešení, jak si poradit s mnoha zdravotními i hygienickými neduhy.

1

Citrón jako potravina

Samotný citrón se pozřít nedá, ale jeho chuť je žádaným „kořením“ mnoha pokrmů. Hodí se na doladění sladkých i slaných pokrmů a jeho možnosti využití jsou opravdu pestré:

 • Citrónová šťáva – používá se na dochucení nejčastěji ryb, jejich maso po pokapání citrónem dostává zajímavou chuť. Díky velkému obsahu vitamínu C se citrónová šťáva přidává také do čajů, které mají ochránit nebo obnovit zdraví. Osvěží ale také během letního období, kdy se z citrónové šťávy připravuje domácí citronáda.
 • Citrónová kůra – z kupovaných citrónů není vhodné používat kůru, protože mohla být ošetřena chemickými přípravky. Lze ji používat sušenou i čerstvě nakrouhanou z citrónu, přičemž se přidává nejčastěji na dochucení dezertů a cukrovinek. Opět jí lze ale přidat i k rybě nebo do omáčky.
2

Citrón jako domácí čisticí prostředek

Mnoho čisticích prostředků se vyrábí s vůní citrónu, nic se ale nevyrovná použití pravého citrónu, který má sám o sobě velmi výrazné čisticí účinky. Namísto drahých přípravků tak můžete citrón snadno využít na čištění například:

 • Oken – při mytí oken přidejte do vody vymačkanou citrónovou šťávu, která nejenže okna vyčistí, ale krásně provoní i váš domov.
 • Stříbra – zašlému stříbru můžete vrátit lesk tím, že ho na čtvrt hodiny ponoříte do horké vody se lžící citrónové šťávy.
 • Kuchyňského prkénka – skvrnité a staré prkénko dřevěné i plastové potřete citrónem a skvrny pustí.
 • Všeho jako klasický čisticí prostředek – citrón svou silou nahradí chemické prostředky, snadno s ním můžete otřít například kachličky v koupelně, vodovodní baterie a další místa, která běžně drhnete kupovanými prostředky.
 • Prádla – během praní prádla přidejte trochu citrónové šťávy, která nejenže pomůže odstranit nečistoty, ale navíc prádlo také provoní.
 • Vzduchu – čištění vzduchu s citrónem jako osvěžovačem vzduchu je velmi efektivní způsob, jak provonět svůj domov.
3

Citrón jako kosmetika

Citrón lze využít také jako levný a voňavý kosmetický přípravek. Používá se například na:

 • Posilování nehtů – zvláčněte si celé ruce ve vlažné vodě s citrónovou šťávou nebo si jednoduše potřete nehty plátkem citrónu. Budou pevnější a lesklejší.
 • Bělení zubů – při smíchání s jedlou sodou se z citrónu stává bělidlo na zuby. Potřete si je a nechte dvě minuty působit, poté smyjte a vyčistěte si zuby. Citrónová šťáva s mátou a vodou je vhodná také jako ústní voda. Ovšem ani jedno byste neměli používat moc často, protože kyseliny v citrónu mohou oslabovat zubní sklovinu.
 • Peeling – když smícháte citrón se solí a trochou olivového oleje, máte kvalitní peeling. Snadno s ním zbrousíte hrubé lokty nebo suché paty.
 • Stařecké skvrny – hnědé stařecké skvrny blednou, když se potřou citrónem.
Máte na zahradě studnu? A víte, jak zjistit nezávadnost této vody?
Studna není tou nejlevnější záležitostí, ale pokud máte pozemek či zahradu tak se vám začne…
Celý návod
Krok za krokem: Jak postupovat při rizikovém kácení stromů?
Pokud potřebujete na svém pozemku více světla či z bezpečnostních důvodů potřebujete pokácet rizikovou dřevinu,…
Celý návod
Jak zjistit kvalitu pitné vody?
Bez vody z kohoutku si už nedokážeme ani zdaleka představit náš běžný den. Vodu používáme…
Celý návod
Kde rychle sehnat peníze, když zaklepe na dveře nečekaný výdaj?
Půjčka je dostupná širokému spektru zájemců, někdy stačí jen minuty – online vyřízení je formalita.…
Celý návod