Jak se začít zadarmo učit cizí jazyk

Náročnost
lehke
Potřebný čas
10 minut denně
Cena
Zdarma

V dnešní společnosti pořekadlo „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“ platí více, než kdy jindy. Mnoho slov se stále přejímá, používají se v televizi, slyšíme je od lidí, ale pořád pro ně platí, že jsou to cizojazyčná slova. Takže jedinci, kteří cizími jazyky nevládnou, mohou mít problémy porozumět i v běžné komunikaci. Umět cizí jazyky je dnes opravdu užitečné a přitom naučení jejich základů závisí především na vaší vůli a píli.

1

Začněte sledovat pohádky

Velmi dobrou metodou, jak odposlouchat cizí jazyk, je sledování filmů a seriálů v původním znění s titulky. Ovšem pro začátek na to není vhodný jakýkoliv pořad, lepší je si vybrat něco jednoduššího. V kriminálních seriálech nebo filmech z určitého prostředí se nemusí mluvit srozumitelně, navíc slovíčka mohou být pro začátečníky příliš těžká.

Vhodné jsou spíše animované pohádky pro děti nebo například vzdělávací seriály, jako je seriál Extra, který lze sehnat v anglické, německé, francouzské a španělské, v nichž najdete lehčí fráze.

2

Štítky na věcech

Říká se, že slovní zásoba je základ při učení každého cizího jazyka. Snadno se alespoň některá slovíčka můžete naučit tak, že si k věcem doma přiděláte štítky s jejich názvem v cizím jazyce. Když je budete mít každý den na očích, podvědomě se je naučíte, aniž byste si to uvědomili. Záleží na vás, jestli se budete najednou učit celou domácnost nebo si ji rozdělíte třeba na místnosti nebo okruhy.

3

Knihy pro děti nebo známá díla

Stejně jako při poslechu vám pohádky mohou dobře posloužit také pro čtení. Abyste ze čtení v cizím jazyce vůbec něco měli a nemuseli neustále sahat po překladači nebo slovníku, zkuste se zaměřit na jednodušší díla. Vhodné jsou například již zmíněné pohádky pro děti. Pokud pohádkám ale příliš neholdujete, vyberte si z cizojazyčných knih takovou, kterou jste četli i v češtině nebo alespoň u které znáte příběh. Snadněji se vám budou odvozovat slovíčka a chápat význam.

4

Mluvte nahlas

V tomto bodě máte několik možností, jak to udělat.

  • Mluvte sami se sebou – zkoušejte si dialogy, ve kterých využijete fráze nebo zkuste monolog o sobě.
  • Mluvte s někým dalším – ve dvou se jazyk učí mnohem lépe, máte příležitost zkoušet si naučené a popřípadě vás má kdo opravit, když uděláte nějakou chybu.
  • Zpívejte si – opět můžete začít s jednoduchými dětskými písničkami nebo se zkuste naučit text vaší oblíbené písničky a pak ji zpívat s interpretem.
  • Čtěte nahlas – i předčítání nahlas má své přednosti, slyšíte, jak slova vyslovujete a když si nejste jistí, můžete si to dohledat.
DĚTSKÉ POSTELE S PŘÍSTÝLKOU – Lano Nábytek
Výběr postele pro dětský pokoj je jedním z nejdůležitějších úkolů při zařizování pokoje pro dítě.…
Celý návod
Jak vybrat dárek pro muže? Máme 3 pravidla, jak na to
Žádné strachy, skvělé dárky pro muže existují! Jen to vybírání dá občas zabrat. Proto jsme…
Celý návod
Lovíme rybářské zážitky aneb Jak na chytání ze člunu
Máte vášeň pro rybaření a nebaví vás vysedávat na břehu? Zkuste vyplout tam, kam prut…
Celý návod
Kde koupit respirační roušky?
Téma, které v posledních dnech hýbe celou společností. Všichni o něm mluví, nechybí silné emoce a…
Celý návod