Jak si výhodně spořit peníze? Typy na spoření již od pár tisíc korun měsíčně

Náročnost
lehke

Spoření je v dnešní době na pořadu dne v nejedné domácnosti, a to bez rozdílů. Někdo si chce našetřit na nové auto a jiný zase myslí na budoucnost a chce mít připravená zadní vrátka, když se o slovo přihlásí krize.

Pokud však patříte mezi lidi, kteří si říkají, že investování není nic pro ně a že na to nemají peníze, je tento článek přesně to, co potřebujete.

V dnešní době totiž může investovat každý, a to už od pár tisíc korun měsíčně. Důležité je však vědět, jak spořit a investovat výhodně.

 

Proč se nebát spořit a investovat?

Peníze vždy hýbaly a budou hýbat světem. Můžeme se snažit sebe víc, ale vždy narazíme na překážku, a to nedostatek financí, nebo nečekané výdaje.

Právě proto už naše prababičky schovávaly každý měsíc pár stovek pod matraci na horší časy. V současné době však není tento styl spoření efektivním způsobem, jak si přilepšit. Důvodem není fakt, že se nejedná zrovna o nejbezpečnější typ spoření, ale neustálá přítomnost nepřítele financí – inflace.

Právě proto je mnohem efektivnější a bezpečnější své peníze nenechat jen tak ležet na běžném účtu a raději je investovat a nechat je žít vlastním životem.

Se zhodnocením a investováním však přicházejí i určitá rizika, která ale v případě rozumného investování představují menší ztrátu než znehodnocení v případě inflace nebo krize.

Jaký typ spoření je pro mě nejlepší?

Hned prvním krokem je výběr správného typu spoření, který vám bude sedět na míru. Proto byste si měli na začátku rozhodnout jaké riziko jste ochotni podstoupit a kolik peněz si chcete měsíčně odkládat.

Pokud se řadíte spíše mezi konzervaativní jedince, tedy mezi ty, kteří primárně chtějí ochránit své peníze před inflací, a přitom si přivydělat pár korun jsou pro vás nejvhodnější nízkorizikové investice.

V takovém případě vám stačí měsíčně odkládat tisíc korun a výše. Jestli však chcete spořit s vysokým zhodnocením je pro vás vhodnější sáhnout po mnohem rizikovějších a nákladnějších investicích.

Je ale potřeba počítat s tím, že míra zhodnocení se odvíjí také od částky, kterou budete pravidelně investovat.

Často platí, že s mírou rizika roste i míra zhodnocení a opačně.

Kam odkládat peníze a začít spořit?

Teď už si určitě pokládáte otázku, kam a do čeho konkrétně začít investovat své peníze. Vše se odvíjí právě od vašich preferencí (očekávaný výnos, částka kterou budete spořit a riziko, které jste ochotni podstoupit).

V případě, že jste se rozhodli spíše pro nízko rizikové typy spoření je pro vás nejvhodnější spořící účet, stavební spoření nebo terminovaný vklad, které dokážou vaše peníze ochránit před inflací, a přitom je i zhodnotit. Vklady jsou zde ze zákona pojištěny, což je obrovská výhoda.

Neočekávejte zde však žádné vysoké zhodnocení. U spořícího účtu můžete dosáhnout na maximální zhodnocení 1 % p. a., u termínovaných vkladů 2 % p. a. a kolem 3 % p.a. u stavebního spoření.

Zlatou střední cestou pro vás pak mohou být statní dluhopisy, které jsou ve své podstatě nízkorizikové a dokážou vám přinést i pár korun navíc.

U cílevědomějších spořitelů jsou zajímavou volbou mimo jiné akcie, kterým se v roce 2019 opravdu dařilo. Ty jsou sice mnohem rizikovější než ostatní varianty investování, ale za to často přináší vysoké zhodnocení. Jejich výhodou je v současné době i fakt, že se do nich dá investovat už od několika tisíc korun a může si je tak dovolit skoro každý. Další výhodou je pak možnost inkasování dividend.

Existuje samozřejmě mnohem více možností, jak investovat svoje peníze. Tyto však patří mezi ty nejběžnější. Přečtěte si o dalších zajímavých možnostech, jak investovat peníze.

Přejeme hodně štěstí ve světě investování!

Je nejvyšší čas začít řešit EET pokladny – rádce pro podnikatele
Koronavirus udělal s EET pořádný zmatek. Start 3. a 4. vlny EET se posunul a živnostníci…
Celý návod
6 tipů, jak správně vybrat CRM systém
K hlavním pilířům úspěšně fungujícího byznysu, a to bez ohledu na předmět podnikání, patří dobré…
Celý návod
Jak vybrat úklidovou firmu
Kvalitní práce, spolehlivost, rychlá domluva. Přesně tohle je velmi důležité, pokud si objednáváte úklidovou službu…
Celý návod
Jak vybrat herní notebook
Dnes se podíváme na to, jak vybrat herní notebook, když výpočetní technice moc nerozumíte. Setkali…
Celý návod