Jak začít obchodovat na burze a nakoupit své první akcie?

Náročnost
lehke

Obchodování s akciemi je stále oblíbenější ať už jako koníček, přivýdělek nebo dokonce způsob obživy. Už dávno neplatí, že na nákup akcií dosáhnou jen movití jedinci, naopak investovat můžete už od pár stovek nebo tisíc. Otázkou však je, jak začít? Hlavním krokem je pro vás nákup prvních akcií, a právě s tím vám dnes pomůžeme.

Jak vysoký kapitál budu potřebovat pro nákup akcií?

Úplně prvním krokem, který byste měli řešit je částka neboli kapitál, s kterým začnete investovat.

Akcie jsou stejně jako všechny investice rizikové, a proto je důležité abyste investovali, pouze peníze, které můžete postrádat.Tím pádem je namístě vyčlenit si například fond, do kterého si budete měsíčně odkládat pár stovek či tisíc korun, které potom využijete k nákupu akcií.

Větší hráči, kteří to myslí s obchodováním akcií a obecně s obchodováním na finančních trzích vážně většinou začínají na 50 000 – 100 000 korun. Pokud však chcete obchodování s akciemi pouze zkusit nebo si přivydělat pár korun pro začátek vám bude kapitál v hodnotě několika tisíc korun bohatě stačit. Další informace o tom, jak úspěšně vstoupit na trh se dočtete zde.

Kde mohu nakoupit akcie?

Druhým důležitým krokem na cestě k vaší první investici do akcií je výběr kvalitního brokera neboli prostředníka přes, kterého budete dané akcie nakupovat nebo prodávat. Ale jak takového kvalitního brokera poznat?

K výběru byste měli přistupovat stejně jako například při nákupu nového automobilu. Také hned nekoupíte ten první, který vidíte, ale nejdříve si o něm zjistíte nějaké informace či doporučení.

Na internetu najdete mnoho stránek, které se zabývají tímto tématem a najdete zde i recenze brokerů, kteří působí na finančním trhu. Pro začátek je tedy dobré vybírat mezi těmi již prověřenými a nic si nezačínat s neznámými nebo neozkoušenými brokery. Mezi ověřené a důvěryhodné brokery patří například XTB, nebo RoboMarkets.

Do jakých akcií investovat?

Další dilema, které řeší každý začínající investor je, do kterých akcií investovat. Zprvu určitě není od věci začít se známějšími a stabilnějšími akciemi.

V České republice můžete vybírat například z akcií ČEZu Philip Morris CZ nebo Monety. Ze zahraničních akcií pak nic nezkazíte například oblíbenými akciemi Applu či Googlu. Ale jak už bylo řečeno obchodování akcií přináší i svá rizika, proto ze začátku investujte pouze malé částky a snažte se pochopit, jak vše funguje. Zajímá vás jaké další akcie sledovat? Více v tomto článku.

Kdy je vhodný čas na nákup akcií?

Akcie byste však neměli nakupovat jen tak z ničeho nic. Naopak se vyplatí vyčkat na ten správný čas. Na otázku kdy, není úplná odpověď nebo vzorec podle, kterého byste měli postupovat. Každý obchodník má vlastní strategii, kterou se řídí. Celkově však nejlepší čas na nákup nastane například po propadu kurzu akcií.

Výhodným tahem je také nákup, pokud daná společnost vydává nové akcie nebo přijde na trh s produktem, který má potenciál k úspěšnému prodeji. Dalšími aspekty, které mohou ovlivnit cenu akcií jsou například skandály nebo naopak úspěchy dané společnosti. Důležité je tedy sledovat aktuální zprávy o společnosti a zajímat se o její vývoj.

Je nejvyšší čas začít řešit EET pokladny – rádce pro podnikatele
Koronavirus udělal s EET pořádný zmatek. Start 3. a 4. vlny EET se posunul a živnostníci…
Celý návod
6 tipů, jak správně vybrat CRM systém
K hlavním pilířům úspěšně fungujícího byznysu, a to bez ohledu na předmět podnikání, patří dobré…
Celý návod
Jak vybrat úklidovou firmu
Kvalitní práce, spolehlivost, rychlá domluva. Přesně tohle je velmi důležité, pokud si objednáváte úklidovou službu…
Celý návod
Jak vybrat herní notebook
Dnes se podíváme na to, jak vybrat herní notebook, když výpočetní technice moc nerozumíte. Setkali…
Celý návod