Magnet fishing: Jak začít hledat poklady

Náročnost
lehke

Líbily se vám v dětství dobrodružné filmy, v nichž odvážní mořeplavci hledali tajemné poklady? Teď si to samé můžete vyzkoušet také. Není potřeba vyrážet na rozsáhlé oceány a asi nenajdete bednu plnou zlata. Ale nějaký poklad z vodních hlubin vylovit můžete, a to díky zábavě zvané magnet fishing. Co to je a jak s ním začít? Čtěte dál.

Magnet fishing, magnetic fishing, česky také magnetický lov či rybolov označuje napínavou kratochvíli, kdy pomocí velice silného magnetu a pevného lana hledáte u řek, rybníků, jezer kovové poklady.

Aby se mohly k magnetu ze dna vodního toku nebo vodní plochy přicvaknout, musí být vyrobené ze železa, niklu, oceli nebo jiných slitin, které železo obsahují.

Přicvaknou se k magnetu i zlaté a stříbrné mince?

Bohužel, nepřicvaknou, nejsou totiž feromagnetické. Ale když budou uložené třeba v ocelovém trezoru nebo plechové schránce, pak ano, k magnetu se takové předměty přicvaknou. Šanci na objev skutečného pokladu tedy je!

Co magnetičtí lovci pokladů z vody vytahují

Když s magnet fishingem začnete, většinou, hlavně v začátcích, budete z vodních hlubin asi nejčastěji vytahovat rezavé hřebíky, kusy drátů, zkorodované trubky od kamen, utopené ráfky kol a jiný železný odpad.

Někdy se však podaří z vody vytáhnout nůž, klíče, nářadí, také střelné zbraně, munici. U ní se mějte na pozoru a v případě nálezu střeliva hned z místa kontaktujte policii. Může být životu nebezpečná nebo pocházet z trestné činnosti.

Občas se povede vylovit z vody koloběžku, jízdní kolo nebo dokonce moped. A zřídkakdy také již zmíněný trezor. Zpravidla však už vypáčený.

Základní výbava na magnet fishing: silný magnet, pevné lano

Pro začátek toho moc nepotřebujete. Stačí silný neodymový magnet na magnet fishing, který je pro tyto účely vyrobený. Má odolné ocelové pouzdro a našroubované nosné oko. K němu pak přivážete pevné lano.

Fishing magnety bývají jednostranné, třeba typ M-9 s magnetickou silou 135 kg, anebo oboustranné, s magnetickou silou od pár stovek až po tisíc kilogramů.

Výhodou oboustranných magnetů je, že se k nim dá oko přišroubovat shora i z boku. Když oboustranný magnet táhnete po dně rybníka nebo řeky, je větší šance, že se k němu něco přicvakne. Oboustranné magnety jsou o něco dražší než jednostranné.

Pevné lano z PES na plachty i poklady

U lana pro lovce pokladů je důležité, aby nepružilo a mělo velkou nosnost. Horolezecká lana pruží, nejsou tedy pro magnet fishing vhodná. Vyhovující jsou lana z PES, která používají i jachtaři k napínaní objemných plachet.

Lano na magnet fishing může mít nosnost přes půl tuny. I když tak těžké předměty na magnetu z vody asi nevytáhnete, velká pevnost je důležitá, aby lano vydrželo, když magnetem cuknete.

Jak velkou zátěž lano udrží, závisí také na použitém uzlu. Hodně pevný je například osmičkový uzel nebo dračí smyčka.

Může se hodit: 5 nejlepších uzlů pro hledání pokladů magnetem

Odolné rukavice a další výbava pro lovce pokladů

Co dál se vám na lov pokladů z vodních hlubin hodí? Doporučujeme odolné rukavice, které ochrání ruce před nečistotami a také před popálením prstů, když magnet vhazujete do vody a lano prokluzuje mezi prsty.

Dobré jsou například ochranné polyamidové rukavice na magnet fishing s nitrilovým protiskluzovým povrchem.

Vhod přijde také čisticí antibakteriální gel na ruce, dále plastový kýbl na úlovky i mokré lano, a taky mobil či foťák na dokumentování nálezů.

Jak postupovat při magnet fishingu

Je to jednoduché. Technik je více, ale pro začátek můžete zkusit tento postup:

1) Vyberte vhodnou lokalitu pro lov – dobrá jsou nábřeží řek, mola starých přístavů, hráze rybníků, všude tam, kde bývá nebo byl velký pohyb lidí, kteří mohli do vody něco hodit. Je však lepší na magnet fishing vyrazit, když tam bude liduprázdno.

2) Uvažte pomocí pevného uzlu k oku magnetu lano.

3) Přivažte konec lana na břehu k zábradlí nebo ke stromu. Díky tomu vám lano i s magnetem nezmizí v hlubinách, kdyby vám náhodou vyklouzlo z rukou.

4) Hoďte magnet do vody na laně co nejdál od břehu – pozor, ať někoho nezraníte!

5) Pomalu magnet po dně táhněte k sobě a vytáhněte na břeh.

6) Zkontrolujte, zda se k magnetu něco přicvaklo. Je tam něco? Gratulujeme! Pokud ne, zkuste to znovu. Kdyby se nedařilo vůbec nic najít, vyzkoušejte jinou lokalitu. Časem už budete umět lépe odhadnout, zda v dané vodě něco může být.

7) Veškeré z vody vytažené nálezy odneste z místa pryč a odpad vyhoďte do kontejneru. V žádném případě nikdy nevhazujte zpět do vody. To je jedna z nepsaných zásad. Magnetičtí lovci pomáhají čistit vody od kovového odpadu.

8) Když najdete střelné zbraně, munici, hlaste to na policii.

9) V případě objevu cenných mincí, starožitností podléhají povinnosti nahlásit nález na místně příslušném muzeu. Vám by pak ale mělo náležet aspoň nálezné.

Kam na nákup výbavy na magnet fishing a pro další info?

Silné magnety na magnet fishing, pevná lana i rukavice seženete na e-shopu Unimagnet.cz

Na blogu Magnetik.cz se potom podívejte do rubriky Magnet fishing, kde najdete další tipy a návody pro hledání pokladů ve vodních hlubinách.

Úspěšný lov!

Jak si správně vybrat dámskou zimní bundu
Výběr správné dámské zimní bundy je klíčový pro zajištění komfortu, tepla a stylu během chladných…
Celý návod
Kulatý magnet: 10 tipů pro využití v každodenním životě
Magnetismus je fascinující, obklopuje nás všude a každý den i když si to většinou ani…
Celý návod
Odkdy musíte mít obuté zimní pneumatiky?
Zima už se naplno chopila žezla a začala motoristům připravovat první nepříjemná překvapení. Problém měli…
Celý návod
Jak vybrat zimní lyžařskou bundu?
Zima už nám klepe na okno. Pro milovníky zimních sportů je to dobrá zpráva. Měli…
Celý návod