Jak napsat motivační dopis

Náročnost
stredni
Potřebný čas
10 – 45 minut
Cena
Zdarma

Když žádáte o pracovní místo, většinou musíte kromě životopisu, odeslat také motivační dopis. Ten v podstatě slouží jako průvodní dopis, ve kterém uvádíte to, co se do životopisu nehodí, přičemž zaměstnavateli říkáte, proč by si měl vybrat právě vás. Personalisté dostávají spousty motivačních dopisů a životopisů, nemohou tedy každému věnovat takovou pozornost, jakou by zasluhoval. Proto je nutné zaujmout a upoutat na první pohled, aby měl personalista důvod zjistit o vás více informací z vašeho životopisu a potom si vás pozval na osobní pohovor. Vše ale stojí a padá na stylu vašeho motivačního dopisu.

Motivační dopis by se měl v základu sestávat ze čtyř odstavců, v nichž řeknete to nejdůležitější. Není potřeba psát romány, ale zase motivační dopis sestávající se ze dvou nebo tří vět vypadá odbytě. Dejte si na své sebereprezentaci záležet a ukažte zaměstnavateli, že hledá právě vás.

1

Odstavec – představení

V prvním odstavci je dobré se představit, uvést přesně o jakou pracovní pozici se ucházíte a také, jak jste se o ní dozvěděli. Piště konkrétní portály nebo noviny, odkud inzerát, na který odpovídáte, máte, nebo uvádějte celé jméno zaměstnance nebo člověka, od kterého o ní víte.

2

Odstavec – co můžete zaměstnavateli nabídnout

Ve druhém odstavci krátce představte své schopnosti a uveďte, jak mohou vašemu zaměstnavateli být přínosné. Pro správnou formulaci je dobré si něco o pozici a firmě přečíst, abyste věděli, čím doopravdy můžete přispět. Nevypisujte zde ale své zkušenosti nebo osobnostní přednosti, pouze je nastiňte, a pokud personalistu zaujmou, může si o nich přečíst více ve vašem životopisu.

3

Odstavec – motivace

Předposlední část motivačního dopisu by měla obsahovat vaše vyjádření k tomu, proč pro danou organizaci chcete pracovat. Proč jste jim poslali svůj životopis, co vás vedlo k tomu, že vás tato práce zaujala. Zde se vyplatí být upřímný a sdělit pravdu, proč by se vám právě tato pracovní pozice líbila a co si myslíte, že vám může dát. Nepište ale jenom o nabízené mzdě, i když finanční motivace je důležitá, spíše pište o svém rozvoji a toho, jakým způsobem chcete využít svých schopností k uspokojování klientů a potřeb vašeho zaměstnavatel

4

Odstavec – poznámky a rozloučení

Zde můžete ještě uvést nějakou poznámku popřípadě něco, co se do výše zmíněných odstavců nehodilo nebo nevešlo. Nakonec se rozlučte a napište, že se v případě zájmu můžete dostavit na osobní pohovor.

Jak vybrat úklidovou firmu
Kvalitní práce, spolehlivost, rychlá domluva. Přesně tohle je velmi důležité, pokud si objednáváte úklidovou službu…
Celý návod
Jak vybrat herní notebook
Dnes se podíváme na to, jak vybrat herní notebook, když výpočetní technice moc nerozumíte. Setkali…
Celý návod
Jak si výhodně spořit peníze? Typy na spoření již od pár tisíc korun měsíčně
Spoření je v dnešní době na pořadu dne v nejedné domácnosti, a to bez rozdílů. Někdo si…
Celý návod
Jak začít obchodovat na burze a nakoupit své první akcie?
Obchodování s akciemi je stále oblíbenější ať už jako koníček, přivýdělek nebo dokonce způsob obživy. Už…
Celý návod