Jak oznámit podřízenému výpověď

Náročnost
tezke
Potřebný čas
20 minut
Cena
Zdarma

Propuštění zaměstnance je nelehká situace. Tento krok bude mít určitý dopad, a proto je nutné si jej pečlivě promyslet, aby nedošlo ještě ke zhoršení již tak nepříjemného stavu. Sdělení výpovědi zaměstnanci by se mělo držet určitých pravidel, aby stresový dopad byl co možná nejmenší.

1

Časové rozvržení

Výpověď by měla být správně časově zařazena. Je důležité, aby propouštěný zaměstnanec nebyl právě v polovině zadaného projektu, aby neměl před sebou žádné důležité schůzky ani termíny. Zároveň by neměl být oznámen v pátek a to z toho důvodu, aby měl zaměstnanec možnost konzultace s právníkem.

2

Správné zázemí

Oznámení vyhazovu by mělo přijít v soukromí kanceláře a bez zbytečných přihlížejících. Zaměstnanec si tak nebude připadat zahanben před kolegy a může dát průchod svým pocitům a citům. V případě, že se jedná o výpověď náročnou například z právního hlediska, je lepší si přizvat jednoho svědka, nejlépe z personálního oddělení. Tak se lze vyhnout pozdějším nepodloženým tvrzením.

3

Uvedení důvodu

Ukončení pracovního poměru by mělo být jasné, srozumitelné a bez zbytečných průtahů. Je dobré mít při ruce všechny podklady a propouštěnému zaměstnanci vysvětlit konkrétní důvod tohoto kroku. Vždycky je nutné zachovávat vůči danému jedinci respekt a nabídnou mu jistou kompenzaci jeho výpovědi. Neprotahujte zbytečně jednání ohledně propuštění – zpravidla se takové jednání pohybuje kolem 20 minut.

4

Nezapomínejte ani na stávající zaměstnance

Jakmile dojde na propuštění některého zaměstnance, může to mezi ostatními vyvolat jistou formu obav. Abyste předešli pomluvám, spekulacím a obavám, které se mohou promítnout i do pracovního výkonu, oznamte v nepřítomnosti propouštěného zaměstnance ostatním důvod jeho propuštění a přeložte jim plán dalšího postupu.

Jak udělat dobrou přednášku? Rozhodne prvních 30 sekund. Nepodceňte je.
Jste odborníci na investice, skvěle vyznáte v léčivých bylinách nebo je snad vaší doménou kvantová fyzika?…
Celý návod
Jak uspět v online i offline marketingu
Uspět v dnešní konkurenci není snadné. Potřebujete k tomu velmi dobrou a promyšlenou strategii, která…
Celý návod
Jak na pojištění majetku, aby vám opravdu pomohlo?
Honí se vám hlavou myšlenky na velkou vodu, která spláchne vaši domácnost i s veškerým…
Celý návod
Jak najít vhodné místo pro uspořádání konference?
Konferenciér to nemá snadné, musí zařídit spoustu maličkostí, bez kterých by akce nemohla proběhnout hladce.…
Celý návod