Jak oznámit podřízenému výpověď

Náročnost
tezke
Potřebný čas
20 minut
Cena
Zdarma

Propuštění zaměstnance je nelehká situace. Tento krok bude mít určitý dopad, a proto je nutné si jej pečlivě promyslet, aby nedošlo ještě ke zhoršení již tak nepříjemného stavu. Sdělení výpovědi zaměstnanci by se mělo držet určitých pravidel, aby stresový dopad byl co možná nejmenší.

1

Časové rozvržení

Výpověď by měla být správně časově zařazena. Je důležité, aby propouštěný zaměstnanec nebyl právě v polovině zadaného projektu, aby neměl před sebou žádné důležité schůzky ani termíny. Zároveň by neměl být oznámen v pátek a to z toho důvodu, aby měl zaměstnanec možnost konzultace s právníkem.

2

Správné zázemí

Oznámení vyhazovu by mělo přijít v soukromí kanceláře a bez zbytečných přihlížejících. Zaměstnanec si tak nebude připadat zahanben před kolegy a může dát průchod svým pocitům a citům. V případě, že se jedná o výpověď náročnou například z právního hlediska, je lepší si přizvat jednoho svědka, nejlépe z personálního oddělení. Tak se lze vyhnout pozdějším nepodloženým tvrzením.

3

Uvedení důvodu

Ukončení pracovního poměru by mělo být jasné, srozumitelné a bez zbytečných průtahů. Je dobré mít při ruce všechny podklady a propouštěnému zaměstnanci vysvětlit konkrétní důvod tohoto kroku. Vždycky je nutné zachovávat vůči danému jedinci respekt a nabídnou mu jistou kompenzaci jeho výpovědi. Neprotahujte zbytečně jednání ohledně propuštění – zpravidla se takové jednání pohybuje kolem 20 minut.

4

Nezapomínejte ani na stávající zaměstnance

Jakmile dojde na propuštění některého zaměstnance, může to mezi ostatními vyvolat jistou formu obav. Abyste předešli pomluvám, spekulacím a obavám, které se mohou promítnout i do pracovního výkonu, oznamte v nepřítomnosti propouštěného zaměstnance ostatním důvod jeho propuštění a přeložte jim plán dalšího postupu.

Jak naplánovat teambuildingovou akci ke spokojenosti všech?
Firmy mají početný kolektiv, který se často moc nezná, zvláště pokud projde osazenstvo generační obměnou.…
Celý návod
Jak udržovat spokojené vztahy se zákazníky?
Jsou pro každou firmu alfa a omega, bez nich nejsou poptávky a dohodnuté zakázky, ale…
Celý návod
Jak vydělat na forexu bez předchozích zkušeností?
Chtěli byste obchodovat přes internet, ale nemáte dostatek vědomostí? Máte málo času, nebo jej nechcete…
Celý návod
Jak udělat dobrou přednášku? Rozhodne prvních 30 sekund. Nepodceňte je.
Jste odborníci na investice, skvěle vyznáte v léčivých bylinách nebo je snad vaší doménou kvantová fyzika?…
Celý návod