Jak na pojištění majetku, aby vám opravdu pomohlo?

Náročnost
lehke

Honí se vám hlavou myšlenky na velkou vodu, která spláchne vaši domácnost i s veškerým vybavením? Anebo vás ve snech straší požár obřích rozměrů, případně nenechavý zloděj? Katastrofických scénářů může být daleko více, ale ať vám husí kůže naskakuje z čehokoliv, neměli byste příliš dlouho váhat s uzavřením majetkového pojištění. Váš nemovitý i movitý majetek si zaslouží odpovídající ochranu!

Majetkové pojištění je pro mnoho lidí naprostou samozřejmostí. Kdyby ho neměli, špatně by se jim usínalo. Jenomže zdaleka ne všichni klienti pojišťoven mají produkty nastaveny tak, aby v případě pojistného plnění získali adekvátní částku.

Udělejte si jasno, co je předmětem pojištění

V prvé řadě se seznamte se základními pojmy. Jestlipak víte, že pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou dva různé druhy pojištění majetku?

Zatímco pojištění domácnosti kryje škody způsobené na osobních věcech a vnitřním vybavení bytu, pojištění nemovitosti se vztahuje k nemovitosti jako takové, případně k zahradním stavbám a dalším součástem pozemku. Přesný výčet položek může být mírně odlišný a je naprosto nezbytné, abyste před uzavřením smlouvy zkontrolovali, jestli vybraný produkt skutečně zahrnuje vše, co chcete mít pojištěno.

Chcete-li mít jistotu, že majetkové pojištění pokryje všechen majetek bez výjimky, pojistěte si nemovitost i domácnost. Případně se poohlédněte po výhodném balíčku, který zahrnuje obě pojistky v jediném produktu.

Zkontrolujte si, před čím pojistka majetek ochrání

Existuje něco jako základní krytí. Obvykle jde o ochranu před požárem, krádeží, záplavou, povodní či vichřicí. Většina pojišťoven však v základním balíčku nekryje zdaleka všechna rizika – za ty si musíte připlatit v rámci dražší varianty pojistky. V praxi se často jedná např. o škody způsobené přepětím v elektrické síti, zatečení atmosférických srážek, úniku vody apod.

Jak předejít nepříjemnému zjištění, že se na danou škodní událost pojištění majetku nevztahuje? Než uzavřete smlouvu, důkladně si přečtěte rozsah pojistného krytí. Na trhu jsou i produkty, které nabízí nadstandardní ochranu v základní ceně.

Jak předejít podpojištění?

Častou chybou je sjednání majetkového pojištění na částku, která neodpovídá skutečné hodnotě majetku. V případě nižší částky dochází k tzv. podpojištění a pojišťovna v rámci plnění vyplácí jen poměrnou část.

Prevencí před podpojištěním je průběžná aktualizace smlouvy tak, aby pojistná částka odpovídala hodnotě majetku. Další možností je uzavření majetkového pojištění, které klienty chrání jiným způsobem kalkulace pojistné částky. Například ERGO pojišťovna stanovuje cenu pojištění na základě obytné plochy. Produkt s názvem Bezpečný domov PLUS zahrnuje nadstandardní krytí již v základu, a navíc je k němu zdarma pojištění odpovědnosti.

Jak vybrat úklidovou firmu
Kvalitní práce, spolehlivost, rychlá domluva. Přesně tohle je velmi důležité, pokud si objednáváte úklidovou službu…
Celý návod
Jak vybrat herní notebook
Dnes se podíváme na to, jak vybrat herní notebook, když výpočetní technice moc nerozumíte. Setkali…
Celý návod
Jak si výhodně spořit peníze? Typy na spoření již od pár tisíc korun měsíčně
Spoření je v dnešní době na pořadu dne v nejedné domácnosti, a to bez rozdílů. Někdo si…
Celý návod
Jak začít obchodovat na burze a nakoupit své první akcie?
Obchodování s akciemi je stále oblíbenější ať už jako koníček, přivýdělek nebo dokonce způsob obživy. Už…
Celý návod