Jak si vybírat práci

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Okamžitě
Cena
Zdarma

Výběr práce se stává povinností především po odchodu ze vzdělávacího proudu, ovšem setkat se s ním lze v každém věku při změně zaměstnání. Vybírání práce je velmi individuální záležitost, která se odvíjí od mnoha faktorů, ovšem některé aspekty jsou pro výběr práce společné. A právě ty byste neměli opomíjet, ať už si práci hledáte poprvé nebo poněkolikáté.

1

Finanční ohodnocení

Výše mzdy mnohdy určuje více, než by vlastně měla. Ne vždy by peníze měly hrát hlavní roli, ovšem práce, která není náležitě oceněna, se vykonává špatně. Zkuste si reálně zhodnotit, jak vysokou mzdu byste si představovali, a srovnejte ji s výší, kterou nabízí různí zaměstnavatelé. Ovšem nezapomínejte, že u inzerátů se uvádí nástupní plat, který se po třech měsících může výrazně zvýšit.

2

Dojíždění nebo práce v místě bydliště

O tomto bodu musí uvažovat každý hledající práci, který nebydlí na malé vesnici. Dojíždění znamená další časovou a finanční ztrátu, kromě toho byste měli mít představu, která okolní města jsou pro vás dostupná hromadnou dopravou a do kterých byste museli popřípadě dojíždět.

Pracovat v místě bydliště je mnohem pohodlnější, ale na druhou stranu zde zase budete potkávat známé tváře a pracovat můžete s lidmi, které znáte i z jiného prostředí, což nemusí být každému příjemné.

3

Typ pracovněprávního vztahu

Pracovněprávní vztah můžete mít na plný úvazek, částečný nebo poloviční úvazek, dále lze také pracovat na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Plný úvazek znamená práci na 40 hodin týdně, tedy 8 hodin denně, částečný je zkrácený zpravidla na 6 hodin denně a poloviční představuje 4 hodiny denně.

Smlouvu dále můžete uzavřít na dobu určitou, často s výhledem na prodloužení na dobu neurčitou, nebo rovnou na dobu neurčitou. Pozor si dávejte také na směnnost v dané práci, zda-li nevyžaduje práci na směny – dvousměnný provoz je většinou ranní a odpolední, třísměnný se potom skládá z ranní, odpolední a noční směny.

4

Náplň práce

Důkladně si vždy pročtěte nebo se zeptejte na náplň práce, kterou byste měli vykonávat. Název pracovní pozice někdy může být zaobalen, takže na první pohled nemusí být jasné, co se pod ním skrývá. Zaměřujte se na všechny povinnosti, které by spadaly pod vás a jakou formou byste je museli naplňovat.

5

Dosažené vzdělání

Každý studovaný by rád pracoval ve svém oboru, aby vzdělání uplatnil, ale ne vždy je to možné. Pokud máte vysokou školu, neomezujte se při hledání práce jenom na místa, která vyžadují vysokoškolské vzdělání, ale také na ta, kde postačí maturita. Místa, kde postačí i „jenom“ maturita, mohou být ve výsledku zajímavější. Neomezujte se tedy v hledání jenom na stupeň svého dosaženého vzdělání a poohlížejte se i jinde, i kdyby jenom pro srovnání.

Jak na home office?
Home office, neboli práce z domova, je v současné době čím dál rozšířenější formou výkonu…
Celý návod
Jak si vytvořit vlastní webovou stránku
V dnešní digitální době je vlastní webová stránka neocenitelným nástrojem pro podnikatele, blogery, umělce i…
Celý návod
Hledáte spolehlivého partnera pro přepravu zásilek do zahraničí? Poradíme, podle čeho vybírat!
Ať už hledáte přepravce pro občasnou nebo pravidelnou přepravu zásilek do zahraničí, případně i za…
Celý návod
Pracovní poměr a jak na jeho ukončení: Důležité body a postupy
Pracovní poměr představuje základní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, definovaný právními předpisy. Tento vztah může…
Celý návod