Kouření škodí nejen vám, ale také lidem ve vašem okolí, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouření. Rozhodnout se přestat s kouřením, je ale velmi těžké a lidé, kteří jej učiní, musí mít silnou vůli motivaci. Vždycky je ale důležité zhodnotit také to, jaké dopady na vás takové rozhodnutí bude mít. Ačkoliv přestanete se svou závislostí, mohou se objevit zdravotní komplikace nebo abstinenční příznaky, každé tělo na vysazení závislosti reaguje jinak. Proto je vždycky nezbytné takové rozhodnutí probrat se svým obvodním lékařem, který vám s odvykáním kouření může pomoci.
Nezvladatelná chuť
Chuť na další cigaretu je zpočátku velmi silná a je vhodné pro úspěšné odvykání ji tlumit dostupnými přípravky, jako jsou nikotinové žvýkačky nebo náplasti. Rovněž se ale zvyšuje chuť k jídlu, což často v důsledku vede k nahrazení závislosti na kouření závislostí na jídle.
Změny nálad, pocitů
Odvykající kuřáci jsou mnohem více podráždění a vznětliví. Jejich nálada je proměnlivá a často může klesat k hlubokým depresím. Mezi příznaky patří také zlost, agresivita a psychomotorický neklid. Odvykající má větší problém se zvládáním zátěžových situací a jsou netrpěliví.
Úzkost a únava
Nevolnost a závratě
Abstinenční příznaky zahrnují také fyzickou nevolnost, kdy je jedinci na zvracení. Rovněž může trpět plynatostí, průjmy nebo naopak zácpami. Nevolnost může být způsobena také silnými bolestmi hlavy, které bývají doprovázeny závratěmi.
Nespavost a poruchy soustředění
Kvůli nezvladatelné touze po další cigaretě je jedinec mnohem více nesoustředěný. Problémy přicházejí také se spánkem, který je u odvykajícího mnohem složitější.
Další projevy abstinenčních příznaků
Mezi ně patří například snížená citlivost končetin popřípadě pocity křečí či brnění. Snižuje se krevní tlak a tepová frekvence, jedinec dostává více kyslíku. Během spánku, který bývá přerušovaný, mohou přicházet neobvyklé sny. Odvykající může mít také neustálé pocity škrábání nebo bolesti v krku, či trpět kašlem.