Kdy používat teplé a chladivé obklady?

Náročnost
lehke

I zdravý člověk, potřebuje občas ulevit od bolesti, stačí když to trochu přežene s fyzickou aktivitou nebo si přivodí drobný úraz chvilkovou nepozorností. Pokud nechcete hned sahat po analgetikách, které jsou dnes dostupné i v drogériích, můžete si vyzkoušet pomoci obklady. Kdy však zvolit teplé a kdy zase chladivé či ledové obklady, aby se vám ještě nepřitížilo je poměrně složitou otázkou, jíž se zabývají následující řádky.

Chladivé a ledové obklady na bolest

Na poúrazové stavy je nejlepší použít chladivé náplasti a obklady či obklady ledové. I při drobném úrazu totiž dochází ke krvácení do okolních měkkých tkání, zároveň dochází k dráždění receptorů, které vnímáme jako bolest a přidružuje se otok. Ledové nebo studené obklady, které jsou přiloženy i hned po vzniku tohoto stavu, mohou výrazně zkrátit délku rekonvalescence a samozřejmě snížit i bolestivost zranění.

Díky ledování nebo chlazení zranění zmenšíte otok, který se s největší pravděpodobností po úrazu dostaví, ale minimalizujete i případný vznik přidruženého zánětu. Kromě toho pomáhá chlazení poraněné tkáně ke zmírnění bolestí a pomáhá předcházet křečovým stavům. Tento princip je často používán i při rehabilitacích, kdy je cvičení následkem zchlazení méně bolestivé.

Řada žen pak tento princip využívá třeba při trhání obočí. Další výhodou ledování je pak i zmírnění krvácení do tkání, protože led způsobuje smršťování cév. Díky tomu není vyvrtnutý kotník, který byl hned ledován tak promodralý, jako je tomu bez ledu.

Kromě poúrazových stavů vám může studený obklad pomoci například při záchvatu migrény, kdy je vhodné si studený ne ledový obklad položit na čelo.

Ačkoli je důležité začít chladit zranění, co nejdříve po jeho vzniku, vždy si najděte čas, abyste obklad zabalili třeba do ručníku. Přímé přiložení ledového obkladu přímo na pokožku na delší dobu, by mohlo vést ke vzniku omrzlin.

Můžete setkat s tvrzením, že pokud si nejste jistí, jaký obklad použít vždy je lepší to zkusit s tím studeným není to pravda. Existuje řada stavů, které může studený obklad výrazně zhoršit. Jestliže si nejste jistí, který obklad použít, raději nepoužívejte žádný.

Kdy je vhodné použít teplý obklad

V případě, že je zranění starší více než 48 hodin, můžete nahradit ledové obklady teplými nebo nahřívacími. Jsou tu však situace, kdy je vhodné rovnou použít teplý obklad mezi ně patří třeba bolesti způsobené artritidou. Teplé obklady dokáží při tomto onemocnění a akutních bolestech, tyto bolesti zmírnit. I když jste si teď asi vybavili termoforem, který hojně využívali již babičky, teplé obklady dokážou čas od času ulevit od více neduhů.

Někdy se po sportovní aktivitě může dostavit bolest, která není způsobena žádným úrazem a může být způsobena zánětem šlach, tehdy je rovněž vhodné sáhnout spíše po teplém obkladu.

V případě bolesti hlavy, která je způsobená ztuhlostí trapézových a šíjových svalů, rozhodně sáhněte po teplém obkladu, který zvýší průtok krve ve svalech, a tím je uvolní. Totéž platí i při bolestech páteře.

Teplý obklad dokáže ulevit i při menstruačních bolestech, v tomto případě si přiložte teplý obklad na oblast podbřišku. V případě teplých obkladů pak platí, že rozhodně nesmí být horké, aby nedošlo k popálení kůže. I teplé obklady se doporučuje zabalit do tenké tkaniny.

Jak se připravit na těhotenství?
Těhotenství je bezesporu krásné, ale současně i velmi křehké a náročné období, které se obvykle…
Celý návod
Proč jsou důležité parametry kontaktních čoček při jejich výběru?
Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše musí váš optik zohlednit při výběru vhodných kontaktních…
Celý návod
Jak snadno doma sterilizovat ochranné pomůcky?
Poslední léta nás naučily mnohé – zejména co se týká hygienických opatření a ochranných pomůcek,…
Celý návod
Jak správně běhat, abyste hubli?
Pokud chcete běháním zhubnout, stačí vám následovat pouhé 4 kroky. Díky nim skutečně odbouráte nechtěné…
Celý návod