Jak jíst chia semínka

Náročnost
lehke
Potřebný čas
10 - 45 minut
Cena
do 50 Kč

Šalvěj hispánská je rostlina pocházející z horských oblastí Střední Ameriky, která se pěstuje pro semínka, nazývaná jako chia semínka nebo také poklad aztéckých běžců. Tato potravina byla objevena už velmi dávno a od pradávna se jedla pro svůj pozitivní účinek na lidské zdraví. Obsahuje totiž vlákninu, vitamíny a minerály, antioxidanty a bílkoviny. Podporují trávení a dodávají energii. Seznamte se se způsoby, jak konzumovat chia semínka a získat z nich co nejvíce pro své tělo.

1

Puding z chia semínek

Budete potřebovat

  • 2 lžíce chia semínek
  • Menší šálek medu nebo datlí
  • Co máte rádi – vanilku, skořici, hořkou čokoládu, sušené ovoce, ořechy

Nejlepší je puding připravovat přes noc. Předtím, než půjdete spát, smíchejte chia semínka a zvolené sladidlo v misce a přidejte cokoliv, z výše zmíněného na dochucení a dozdobení. Toto nechte odstát přes noc v chladu a ke snídani si můžete dát lahodný a zdravý chia puding.

2

Voda s chia semínky

Chia semínka lze do organismu vpravovat i také jako pití. Snadno si dejte jednu polévkou lžíci do litru vody a máte přísun zdraví prospěšných látek po celý den. Přidat je lze i do neoslazeného čaje nebo jiného ovocného nápoje. Vodu s chia semínky ale pijte až poté, co ji necháte chvíli odstát, tedy až semínka alespoň trochu nabobtnají.

3

Do koláče/dortu/muffinů/chleba

Chia semínka jsou vhodná jako doplněk do téměř jakéhokoliv receptu. Výhodou je, že jsou bez chuti, proto jsou dobrá ve sladkých i slaných pokrmech. Snadno je přisypte do těsta připravovaného jídla a dejte upéct. Chia semínka jsou zdravá i v této podobě a neztrácejí nic ze svých vlastností.

4

Syrová konzumace v podobě gelu

Jeden díl chia semínek na deset dílů vody vytvoří po odstátí hustý gel. Ten lze přidat do pokrmů nebo ho konzumovat v této podobě. Výhodou je, že ho nemusíte sníst najednou, ale v lednici vám gel z chia semínek vydrží přibližně týden.

Jak správně přebalit miminko?
Rodiči se dnes stávají stále častěji až pokročilí třicátníci, to vše navzdory trendu z minulých generací,…
Celý návod
Jak zdravě jíst a přitom i zhubnout?
Uvažujete o tom, že začnete žít zdravě? Že změníte dosavadní nezdravý způsob stravování na ten…
Celý návod
Jak se správně starat o citlivou pokožku?
Máte pocit, že vaše kůže reaguje citlivěji na běžné podněty? Pokud vás často trápí zarudnutí,…
Celý návod
Jak květinami zvýšit kvalitu ovzduší v místnosti
Rostliny v květináči nejenom, že přinášejí příjemný pocit a jsou libé na pohled, ale rovněž mají…
Celý návod