Jak jíst zdravěji

Náročnost
stredni
Potřebný čas
Okamžitě
Cena
Zdarma

Zdraví máme jenom jedno, na což bychom měli myslet i ve chvílích, kdy jíme. Dostatečný přísun zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších látek je důležitý pro správné fungování našeho těla. Nejenom, že si tak prodlužujete život, ale také si ho zkvalitňujete a snižujete riziko některých onemocnění například srdce, ledvin, apod. Ovšem všechno nejde hned, a tak pokud s okamžitou platností přejdete na radikální zdravou stravu, můžete na sobě pociťovat něco jako „abstinenční příznaky“, než si vaše tělo na jinou stravu zvykne. Mezi ně patří například pocity hladu, bolesti břicha, nevolnost, návaly chutě, apod. I přestup na zdravé jídlo by měl být postupný, pokud na takovou stravu nejste zvyklí.

1

Ovoce nebo zelenina ke každému jídlu

Ke každému jídlu si přidávejte alespoň hrst zeleniny nebo ovoce, přičemž ovoce byste měli vzhledem k jeho obsahu cukrů jíst spíše ráno, aby vám dodalo energii, a zeleninu spíše večer, protože je lehká a s nízkým obsahem kalorií. Nejlepší je obojí jíst v syrovém stavu, kdy ovoce i zelenina obsahuje nejvíce zdravých látek. Upravit si ji ale lze i vařením nebo v páře či troubě.

2

Nahraďte bílé pečivo

Bílé pečivo z pšeničné mouky je většinou málo výživné a i po jeho snězení můžete mít pocit hladu. Mnohem lépe vás zasytí pečivo celozrnné, grahamové, rustikální nebo vícezrnné, obecně tyto druhy totiž obsahují více vlákniny. Poznat takové pečivo v supermarketu ale není tak jednoduché, zaměřujte se na takové, které obsahuje zrníčka i uvnitř a ve složení není na prvním místě uváděná hladká mouka.

3

Jezte střídmě ale často

Aby tělo správně fungovalo, je potřeba ho krmit zdravým jídlem pravidelně. To znamená, že byste měli jíst každé dvě až tři hodiny v menších dávkách. Rozhodně nevynechávejte snídani nebo večeři a zapomeňte na mýtus, že po šesté hodině večer by se nemělo jíst.
Jíst byste měli zhruba od doby, kdy vstanete, po dvě až tři hodiny předtím, než jdete spát. I když tedy můžete jíst i v deset večer, pokud chodíte o půlnoci spát, neměli byste zapomenout, že večer je vhodnější jíst lehká jídla, jako jsou zeleninové saláty nebo ryby. Cereální a ovocné pokrmy si ponechte na ráno, dodají vám energii.

4

Omezte smažená a tučná jídla

Oblíbených jídel se nemusíte vzdávat, stačí je připravovat zdravěji. Namísto smažených hranolek, si zkuste udělat domácí v troubě nebo místo nich servírovat opečené brambory, namísto prorostlého vepřového kupte raději libový kousek. Pokud už musíte smažit, připravujte jídlo místo na oleji na másle a na mírnějším plameni.

Jak se připravit na těhotenství?
Těhotenství je bezesporu krásné, ale současně i velmi křehké a náročné období, které se obvykle…
Celý návod
Proč jsou důležité parametry kontaktních čoček při jejich výběru?
Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše musí váš optik zohlednit při výběru vhodných kontaktních…
Celý návod
Jak snadno doma sterilizovat ochranné pomůcky?
Poslední léta nás naučily mnohé – zejména co se týká hygienických opatření a ochranných pomůcek,…
Celý návod
Kdy používat teplé a chladivé obklady?
I zdravý člověk, potřebuje občas ulevit od bolesti, stačí když to trochu přežene s fyzickou…
Celý návod