Jak přestat prokrastinovat

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Okamžitě
Cena
Zdarma

Prokrastinace je název pro chorobné odkládání úkolů nebo povinností. V posledních letech se tento pojem skloňuje stále více, neboť jedinců, kteří odkládají to, co musí splnit na pozdější dobu, je stále více. Prokrastinace by se dala přirovnat k lenosti, kdy jedinec odmítá konfrontaci s povinnostmi, ale podle psychologů je toto jednání kontraproduktivní. V podstatě se jenom oddaluje nevyhnutelné a jedinec je potom nucen pracovat v časovém presu. Proti prokrastinaci se dá bojovat lepší organizací času, ale i přes time managament musí hlavní krok udělat jedinec.

1

Připravte si prostředí

V místě, kde pracujete, byste měli mít všechno připravené a zorganizované. Na pracovním stole byste měli mít pořádek, protože ten vede k větší produktivitě. Naproti tomu přeplněná pracovní plocha může pomoci k prokrastinaci – namísto práce uklízíte stůl a řešíte nepodstatné věci.

2

Udělejte si časový plán

Umění pracovat s časem se jmenuje time managament. V podstatě to znamená, že si uděláte denní plán, do kterého si rozvrhnete všechny svoje povinnosti, které potom následně řešíte. Když budete mít čas zorganizovaný, budete vědět, co ještě musíte udělat a kolik práce vám ještě zbývá. A tedy i to, kolik času vám vybývá na zábavu.

3

Nepodceňujte odpočinek

Prokrastinace může být také projevem nedostatečného odpočinku. Nepodceňujte přestávky a v pravidelných intervalech je zařazujte do svého programu. Zapomenout byste neměli ani na kvalitní jídlo a spánek. Když se budete cítit odpočinutí, riziko prokrastinace se sníží.

4

Vyhledejte odbornou pomoc

Chronická prokrastinace je nemoc, která se může podepsat na vašem zdraví. V důsledku může oddalování úkolů vést k depresím, neustálému stresu a přetěžování. Pokud na sobě dlouhodobě pociťujete podobné projevy, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Chronickou prokrastinaci můžete probrat se svým lékařem, ale nejlepší bude se objednat rovnou k psychiatrovi.

5

Pište si své výsledky

Dobrou motivací, jak skončit s prokrastinací je, si psát, co všechno jste za daný den stihli. Možná potom uvidíte, že díky prokrastinaci jste většinu dne promrhali věcmi, na které bylo ještě dostatek času nebo které nebyly tak důležité, zatímco věci, které bylo potřeba řešit, jste odložili na další den. Když budete konfrontováni se svými výsledky, lépe si uvědomíte cenu svého času.

Jak správně přebalit miminko?
Rodiči se dnes stávají stále častěji až pokročilí třicátníci, to vše navzdory trendu z minulých generací,…
Celý návod
Jak zdravě jíst a přitom i zhubnout?
Uvažujete o tom, že začnete žít zdravě? Že změníte dosavadní nezdravý způsob stravování na ten…
Celý návod
Jak se správně starat o citlivou pokožku?
Máte pocit, že vaše kůže reaguje citlivěji na běžné podněty? Pokud vás často trápí zarudnutí,…
Celý návod
Jak květinami zvýšit kvalitu ovzduší v místnosti
Rostliny v květináči nejenom, že přinášejí příjemný pocit a jsou libé na pohled, ale rovněž mají…
Celý návod