Jak se správně starat o citlivou pokožku?

Náročnost
lehke

Máte pocit, že vaše kůže reaguje citlivěji na běžné podněty? Pokud vás často trápí zarudnutí, loupání kůže, svědění či záněty, téměř jistě máte citlivou pokožku. Nejste v tom sami, problém se týká poměrně velké části populace, a to především té ženské. V Evropě se zvýšenou citlivostí trápí přes 55 % žen, což je téměř dvojnásobný počet oproti době před třiceti lety.

Citlivá pokožka sice nemá přesnou definici, ale lékaři ji charakterizují jako „kůži, která nechrání nervová zakončení“, což vede k nepřiměřeným reakcím. Nepříznivých faktorů je bohužel celá řada a často je poměrně složité určit, co přesně reakci způsobuje. Obecně se může jednat o reakce na UV záření, střídání tepla a chladu, potraviny, chemikálie apod. Individuální je také stupeň citlivosti.

Vysoce reaktivní kůže vyžaduje specifický přístup. Péče musí být trvalá a důsledná, ale tím spíš se majiteli citlivé pokožky vyplatí.

Zvýšený příjem vitamínu C

Podle odborníků je v případě citlivé pokožky velmi důležité zásobovat organismus vitamínem C. Nejjednodušší, a přitom efektivním způsobem je pití citronové vody. V citronu je vitamínu C spoustu a nechybí ani další potřebné antioxidanty. Díky citronové vodě vyplavíte z krve škodlivé toxiny a zasloužíte se o to, aby kůže vypadala zdravěji.

Pravidelné pití citronové vody vede k potlačení projevů akné a kožních onemocnění, vrásek a dalších věcí, které na zdravé pleti nemají co pohledávat.

Ochrana pokožky opalovacím krémem

Citlivá pokožka si většinou vůbec nerozumí se slunečními paprsky. Proto ji je důležité chránit vhodně zvoleným opalovacím krémem. Tzn. bez obsahu chemických přísad narušujících endokrinní systém. K doporučeným složkám naopak patří oxid titaničitý a oxid zinečnatý, protože zajišťují ochranu bez nežádoucích účinků.

Důsledný výběr kosmetických přípravků

Osoby s citlivou kůží by měly používat kosmetiku bez obsahu alkoholu, barviv, syntetických vonných látek a dalších přísad, které mohou způsobit nepříjemné podráždění pokožky. Při nákupu se naopak zaměřte na produktové řady určené právě pro váš typ pokožky – dobrou volbou je například špičková kosmetika Sensibio od Biodermy.

Zvlhčování kůže pomocí přírodních olejů

Charakteristickým znakem citlivé pokožky je nadměrné vysušování. Proto je vhodné kůži udržovat vlhčí pomocí přírodních olejů. K tomu nejlepšímu, po čem můžete sáhnout, patří kokosový olej s obsahem mastných kyselin. Proniká dostatečně hluboko, hydratuje pokožku zevnitř a dodává jí potřebné živiny.

Konzumace zdravých potravin

Následující doporučení je vhodné nejen pro zlepšení stavu citlivé pokožky – zvýšený příjem zdravých potravin je dobrý pro celý organismus. Chcete-li aby vaše tělo fungovalo lépe než doposud, vyřaďte z jídelníčku problematické potraviny (na bázi lepku, sójové produkty, potraviny s umělými barvivy…) a zařaďte do něj více ovoce a zeleniny. Spousta lidí zaznamenalo výrazné zlepšení stavu pokožky po přechodu na RAW stravu.

Jak správně přebalit miminko?
Rodiči se dnes stávají stále častěji až pokročilí třicátníci, to vše navzdory trendu z minulých generací,…
Celý návod
Jak zdravě jíst a přitom i zhubnout?
Uvažujete o tom, že začnete žít zdravě? Že změníte dosavadní nezdravý způsob stravování na ten…
Celý návod
Jak květinami zvýšit kvalitu ovzduší v místnosti
Rostliny v květináči nejenom, že přinášejí příjemný pocit a jsou libé na pohled, ale rovněž mají…
Celý návod
Jak se zbavit únavy
Za neustálou únavou může být mnoho příčin, v podstatě to může být cokoliv od závažného onemocnění…
Celý návod