Jak vybrat kvalitní povinné ručení?

Náročnost
lehke

Mnoho řidičů vybírá povinné ručení výhradně podle ceny. To se však nemusí vždycky vyplatit. Kromě samotné skutečnosti, že sjednáním povinného ručení splníte svou zákonnou povinnost, nabízí většina pojišťoven i spoustu dalších služeb, které se vám při dopravní nehodě mohou hodit. Nejlevnější povinné ručení můžete sjednat již za pár stovek, vyplatí se ale? Víte, co by vám mělo kvalitní povinné ručení nabídnout a podle čeho ho vybrat?

Cena

Jak již bylo naznačeno, většina lidí se orientuje podle ceny. Na cenu má však vliv spoustu faktorů. Mezi faktory týkající vozidla zařazujeme zejména objem a výkon motoru a potom i samotné stáří vozu. Co se týče samotného majitele auta, vyšší cenu za povinné ručení budou mít mladí řidiči. Nižší cenu naopak získají řidiči, kteří jezdí bez zaviněných nehod (a získají tak patřičné bonusy). Někoho nakonec možná překvapí, že vliv na cenu má dokonce i bydliště.

Výše limitů

Jako limit je u povinného ručení označována maximální částka, kterou v případě nehody pojišťovna vyplatí. Zákon stanovuje minimální limit 35 milionů korun. V případě, že způsobíte újmu vyšší než je váš pojistný limit, nezbude vám nic jiného, než doplatit ji z vlastní kapsy. V případě zranění či dokonce i smrti může nemajetková újma společně se škodou na vozidle hravě dosáhnout právě zmíněných 35 milionů. Doporučujeme tedy sjednat si pojistný limit alespoň ve výši 50 milionů korun.

Asistenční služby

V rámci konkurenčního boje se pojišťovny předhánějí v kvalitě poskytovaných služeb, protože nejlevnější povinné ručení již není takovým tahákem. Svou nabídku se často snaží dělat atraktivní díky asistenčním službám. Některé z nich nabídnou tyto služby k povinnému ručení zdarma. Které z těchto služeb jsou však jen lákadlem a které naopak využijete? V případě nehody rozhodně využijete odtah poškozeného vozidla a zapůjčení náhradního vozidla. Naopak služby jako hrazení nuceného přenocování či uschování vozidla využijete jen zřídkakdy.

Porovnejte jednotlivé nabídky

V dnešní době existuje velký počet pojišťoven, které nabízejí povinné ručení. Jak se v této obrovské škále nabídek vyznat? Není vůbec nutné zjišťovat jednotlivé nabídky u každé pojišťovny zvlášť. Dnes již na internetu najdeme srovnávače povinného ručení, které vám zobrazí jednotlivé nabídky na jednom místě tak, že je pro vás jednoduché je porovnat a vybrat z nich tu, která pro vás bude ta nejvýhodnější.

Pár slov závěrem

Závěrem lze tedy shrnout, že kvalitní povinné ručení by se nemělo odvíjet jen od ceny, přestože jde o značně důležitý faktor. Při výběru je třeba zvážit i výši pojistného limitu, která by měla optimálně dosahovat zhruba 50 milionů korun. Pro jednoduché a rychlé zhodnocení všech nabídek je vhodné využít online srovnávače povinného ručení, který vám porovná všechny nabídky na jednom místě.

Uvažujete o vlastní studni?
Máte-li u domu pozemek, kde je možnost vybudovat vlastní studnu, určitě neváhejte. V dnešní době ceny…
Celý návod
Proč izolovat foukanou izolaci?
Statistiky nelžou. Náklady na vytápění domácností tvoří téměř 75% výdajů za energie. S tímto číslem se…
Celý návod
Jak zažádat o umístění dopravní značky
Když se podíváme všude kolem silnic, co u nich pochopitelně uvidíme? Ano, nejde o nic…
Celý návod
Jak optimalizovat Váš vozový park pomocí
Přemýšlíte, jak mít přehled nad svými vozidly? Rádi byste věděli o tom, pokud některý z…
Celý návod