Jak květinami zvýšit kvalitu ovzduší v místnosti

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Do několika týdnů
Cena
Do 200 Kč

Rostliny v květináči nejenom, že přinášejí příjemný pocit a jsou libé na pohled, ale rovněž mají určité zdravotní výhody, které si ani nemusíte uvědomovat. Velkou část svého života trávíme zavření v místnostech, kde se ve vzduchu pohybuje velké množství škodlivých látek. Mohou je uvolňovat například laky, čisticí prostředky, určité stavební materiály nebo třeba nábytek. Snadno se tak může stát, že se vám bude špatně dýchat, bude vás bolet hlava, pálit oči a přepadne vás únava. Proti této nepříjemnosti ale mohou pomoci některé květiny, které jsou schopné zvlhčit vzduch, filtrovat ho a zbavit ho výše zmíněných škodlivin. Nezapomínejte ale, že jedna rostliny sama nic nezmůže, je nutné mít rostlin více.

1

Zelenec

Tato květina je velmi nenáročná, a proto se hodí i pro začátečníky. Snadno se rozmnožuje a je schopná se přizpůsobit všemožným podmínkám. Má asi 20 až 40 centimetrů dlouhé listy, které jsou přibližně 2 centimetry široké. Zelenec samozřejmě stejně jako jiné rostliny produkuje kyslík, kromě toho ale zachycuje na povrchu svých listů škodlivé látky a pohlcuje je – začleňuje je do své látkové výměny.

2

Tchýnin jazyk

Poeticky nazvaná pokojová květina je opět velmi nenáročnou rostlinou. Dokáže se v mnohém přizpůsobit a na pěstování nemá určité požadavky. Má dlouhé a tlusté listy, které rostou směrem vzhůru, a mohou dorůstat až do délky jednoho metru. Při dobrém pečování se můžete od této květiny dočkat dokonce i drobných kvítků zelenobílé barvy, které ale kvetou v noci. Ze vzduchu odstraňuje především trichloretylen.

3

Fíkovník

Drobnolistá květina, pocházející z jihovýchodní Asie, je velmi oblíbeným doplňkem do interiéru. Většinou zůstává menší, nijak dramaticky se nezvětšuje. Vyniká ve filtrování vzduchu, kdy z něj odvádí mnoho škodlivin. Především umí spolehlivě odbourat benzol a formaldehyd.

4

Kolopejka

Když chcete něco užitečného a přitom estetické, podívejte se po kolopejce. Tato rostliny krásně kvete, a proto je žádaným doplňkem. Přitom ale na své tlusté a lehce chlupaté listy umí chytat jemný prach, který se v místnosti neustále pohybuje. Kvete převážně od února do dubna, ale lze u ní vyvolat i druhé kvetení, které se projevuje v období Vánoc. Kolopejka je jednoduchá na pěstování a péči o ni zvládne i naprostý začátečník.

Jak správně přebalit miminko?
Rodiči se dnes stávají stále častěji až pokročilí třicátníci, to vše navzdory trendu z minulých generací,…
Celý návod
Jak zdravě jíst a přitom i zhubnout?
Uvažujete o tom, že začnete žít zdravě? Že změníte dosavadní nezdravý způsob stravování na ten…
Celý návod
Jak se správně starat o citlivou pokožku?
Máte pocit, že vaše kůže reaguje citlivěji na běžné podněty? Pokud vás často trápí zarudnutí,…
Celý návod
Jak se zbavit únavy
Za neustálou únavou může být mnoho příčin, v podstatě to může být cokoliv od závažného onemocnění…
Celý návod