Povinné ručení vs. havarijní pojištění: Znáte rozdíl?

Náročnost
lehke

Podle zákona musí mít každý majitel vozidla povinné ručení. Mnozí ho proto přetrpí jako nutné zlo, které jim každoročně krade z peněženky několik tisíc korun. Havarijní pojištění je naproti tomu dobrovolné, přesto je i dnes mnohokrát považováno za zbytečný luxus. Proč byste ale měli přemýšlet nad obojím?

Povinné ručení a havarijní pojištění

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na silnici. Ať už jste majitelem auta, nebo motorky, povinné ručení musí mít každý. Když ho nemáte, tak v případě, že způsobíte nehodu, se vám náhrada škody může navýšit ještě také o tučnou pokutu. A to nemluvíme o tom, že všechno budete hradit z vlastní kapsy. Povinné ručení je jakýsi finanční polštář, který vám poslouží v situacích, kdy svým vozidlem způsobíte škodu někomu jinému. Náhrada škody se pak dané osobě vyplatí právě z vašeho povinného ručení.

Většina z nás se nikdy nestane účastníkem dopravní nehody ani ji nezpůsobí – nebo alespoň co se těch větších týče. Za dopravní nehodu se ale považuje i to, když někomu narazíte do auta na parkovišti. Nebo zjistíte, že někdo narazil do vašeho auta a poškrábal vám lak. I taková malá nepříjemnost se pak po finanční stránce může stát nepříjemným problémem. Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění určeno pro vás, a tedy k pokrytí nákladů na škodu na vašem autě. Když zjistíte, že vám na parkovišti někdo poškrábal auto, ale nenechal po sobě žádný lístek s kontaktem ani nic podobného, bude řešení mnohem rychlejší právě přes havarijní pojištění než shánět policii a hledat viníka.

Krytí rizika odcizení či poškození přírodním živlem

Havarijní pojištění má navíc tu výhodu, že kromě rizika dopravní nehody pokrývá také riziko odcizení, vandalismu a poškození vozidla přírodním živlem. Stejně tak si můžete k pojištění přidat i další připojištění. K těm nejčastějším, která si řidiči sjednávají, patří pojištění předního skla, srážky se zvěří nebo i pojištění odpovědnosti či zavazadel v autě.

Sjednejte si pojištění v balíčku

Pokud je pro vás pojistné za obě pojištění zvlášť příliš vysoké a odrazuje vás od sjednání havarijního pojištění, sjednejte si obě pojištění v jednom balíčku. Často tak získáte slevu a tím i mnohem lepší cenu pojistného. Ta se mimo jiné u obou pojištění odvíjí od technického stavu vozidla, objemu motoru, roku výroby a od profilu řidiče – věk, bydliště a nehodovost, kterou vyjadřují bonusy za beznehodovou jízdu a malusy za způsobené nehody.

Do zahraničí bez problému

Obě pojištění – jak povinné ručení, tak havarijní pojištění – jsou platná i v zahraničí. V případě povinného ručení najdete země, ve kterých platí, zapsané na zelené kartě – seznam je u všech pojišťoven stejný. U havarijního pojištění nejsou vždy země, v nichž platí, stejné jako u povinného ručení. Najdete je zapsané ve smlouvě nebo se před cestou vždy informujte u pojišťovny, která vám přesně řekne, zda v zemi, do které se chystáte, ale i kterými budete projíždět, vaše pojištění platí.

Jak si správně vybrat pojištění odpovědnosti?
Z analýzy České asociace pojišťoven vyplynulo, že v průměru každý druhý člověk alespoň jednou za…
Celý návod