Jak se zbavit únavy

Náročnost
lehke
Potřebný čas
Několik týdnů
Cena
Zdarma

Za neustálou únavou může být mnoho příčin, v podstatě to může být cokoliv od závažného onemocnění po prostou ospalost. Ve většině případů se ale nejedná o nic chronického a únavu lze do jisté míry snížit na minimum, aby vám neznepříjemňovala život. Mnoho lidí je unavených z důvodu špatného životního stylu, který bývá často doprovázen stresem a přepínáním sil, přičemž obojí v důsledku vede k celkové únavě člověka. Pokud už si nechcete připadat unavení, není nutné si uměle doplňovat energii sladkými energetickými nápoji nebo spousty hrnky kávy, stačí se na všechno podívat z trochu jiného úhlu.

1

Kvalitní spánek

Dospělý člověk by měl v průměru spát 7,5 až 8 hodin za noc. Jedná se ale pouze o orientační údaje, tělo každého jedince funguje jinak, takže zatímco někdo potřebuje k úplnému vyspání pět hodin, pro někoho bude málo i zmíněných osm. Když nemusíte vstávat, nechte svoje tělo odpočívat tak dlouho, dokud se samo neprobudí a poté uvidíte, kolik času potřebujete na regeneraci.

Kromě dostatečné časové dotace pro spánek, nezapomínejte ani na kvalitní prostředí – lépe se spí v chladnější místnosti a při otevřeném okně.

2

Vhodná strava

I jídlo může do jisté míry způsobovat únavu. Především těžká a mastná jídla byste si neměli dopřávat ve dnech, kdy potřebujete být produktivní. Kachna se zelím nebo vepřo knedlo zelo či podobná česká jídla nejsou úplně tabu, ale jednoduše buďte připravení, že po jejich konzumaci se vám více bude chtít spát. Naopak na dobití energie jsou nejvhodnější luštěniny, dát si můžete i nějaké ovocné saláty nebo dietní jídla s rýží

3

Pohyb

Ačkoliv při únavě se naopak nikomu nechce nic moc dělat, nejlepším řešením je ho překonat pohybem. Jděte se projít, ukliďte, zaběhejte si nebo si jenom tak zatancujte. Pohyb produkuje endorfiny tedy hormony dobré nálady, které vás opět nabijí energií. A kromě toho spálíte i nějaké kalorie.

Jako náplň pro pohyb může sloužit také turistika. Pokud hledáte výlety, podívejte se na web Tourismato.

4

Dostatek času pro sebe

I když v dnešní uspěchané době je téměř nemožné najít si volný čas jenom pro sebe, zkuste to. Dopřejte si nějakou odpočinkovou činnost, během které nebudete muset tolik přemýšlet. Podívejte se například na nějakou komedii, přečtěte si dobrou knížku, jděte si pohrát se psem nebo zkrátka nedělejte nic. Takovýto relax vám znovu dobije baterie.

5

Žádné přepínání sil

Úkolů je hodně, povinností až nad hlavu. Nebojte se asertivně říct NE a odmítněte další práci. Nepřepínejte své síly a naopak je spravedlivě rozdělujte mezi své zdraví a nejpotřebnější věci. Jistěže některé úkoly nemůžete nechat být, ale omezte ty, které zase tak důležité nejsou. Nenechte se zavalit prací na úkor svého zdraví.

Jak správně přebalit miminko?
Rodiči se dnes stávají stále častěji až pokročilí třicátníci, to vše navzdory trendu z minulých generací,…
Celý návod
Jak zdravě jíst a přitom i zhubnout?
Uvažujete o tom, že začnete žít zdravě? Že změníte dosavadní nezdravý způsob stravování na ten…
Celý návod
Jak se správně starat o citlivou pokožku?
Máte pocit, že vaše kůže reaguje citlivěji na běžné podněty? Pokud vás často trápí zarudnutí,…
Celý návod
Jak květinami zvýšit kvalitu ovzduší v místnosti
Rostliny v květináči nejenom, že přinášejí příjemný pocit a jsou libé na pohled, ale rovněž mají…
Celý návod