Jak poznat závislost na kávě

Náročnost
lehke
Potřebný čas
10 minut
Cena
Zdarma

Káva představuje jednu ze společenských záležitostí a je součástí mnoha různých tradic napříč světem. Má povzbuzující účinky, je chutná a společensky uznávaná. Na popíjení kávy si ale lze vybudovat závislost, jelikož tento nápoj v sobě obsahuje návykový kofein. Ten najdeme například i v čajích nebo čokoládě. Nadměrná konzumace kávy tedy může vést k vytvoření závislosti, která s sebou nese nepříjemné projevy, které se ale nemusí projevit hned popřípadě tak intenzivně. Přesto je závislost na kofeinu v kávě podstatný problém, který je nutný řešit.

1

Neklid, třes končetin, silné bolesti hlavy

To jsou základní abstinenční příznaky lidí, kteří jsou závislí na kávě. Mají pocity neklidu, nedokážou se pořádně na nic koncentrovat. Nesoustředěnost je zhoršená silnou bolestí hlavy a mírných závratí. Mohou se jim potit ruce a rovněž mohou zaznamenat psychomotorické projevy, jako je nervózní poklepávání nohou, nehty o stůl, kousání rtů, apod.

2

Poruchy spánku

Nemůžete spát, nejste schopní si pořádně odpočinout, a proto se cítíte unavení, což v důsledku vede opět ke zvýšenému příjmu kofeinu v podobě kávy. Pokud usnete, velmi často se budíte a máte neklidné sny.

3

Neustále toužíte si dávat kávu

Je to stejné jako se závislostí na cigaretě, když nepijete kávu, velmi brzy pocítíte silnou chuť na ni.

4

Nechutenství, snížený příjem jídla

Místo jídla si raději dáte kávu, která vás naoko zasytí a přitom vám doplní energii. To je další projev závislosti na kávě – jíte mnohem méně, nemáte hlad a ani vlastně chuť na jídlo. Důležitější než jídlo je káva.

5

Pijete velký počet šálků kávy

Tento počet není přesně stanoven, ale v podstatě je dán množstvím kávy, bez kterého už se nedokážete bez problémů obejít. To znamená, že když pijete jeden nebo dva hrnky kávy denně, velmi pravděpodobně na sobě nic nepocítíte, když několik dní kávu úplně vynecháte.

Naproti tomu silně závislí lidé pijí pět, šest i více šálků denně, a kdyby vynechali byť jeden jediný den, projevily by se abstinenční příznaky.

Jak správně přebalit miminko?
Rodiči se dnes stávají stále častěji až pokročilí třicátníci, to vše navzdory trendu z minulých generací,…
Celý návod
Jak zdravě jíst a přitom i zhubnout?
Uvažujete o tom, že začnete žít zdravě? Že změníte dosavadní nezdravý způsob stravování na ten…
Celý návod
Jak se správně starat o citlivou pokožku?
Máte pocit, že vaše kůže reaguje citlivěji na běžné podněty? Pokud vás často trápí zarudnutí,…
Celý návod
Jak květinami zvýšit kvalitu ovzduší v místnosti
Rostliny v květináči nejenom, že přinášejí příjemný pocit a jsou libé na pohled, ale rovněž mají…
Celý návod